Moby – Ambient

Dnes napíši něco ze svých pocitů, které cítím či myšlenky, které mne napadají při poslechu alba Ambient.
Toto album považuji za to nejlepší, které kdy Moby vytvořil, lepší lež legendární PLAY. I

My Beautiful Blue Sky
Píseň s pomalým úvodem, který Vás vtáhne do děje. Je to skladba s jedoduchými rytmi, které se občas střídají a nedovolí Vám zapadnou do cyklické nudy. Najdeme zde bubny, elektronické zvuky i sólo kláves. Hlavním nástrojem jsou zde bubny, se kterými se míchá široké spektrum zvuků.
Při poslechu této skladby, ve mne vyvolává nutkání se dívat mlčky na horizont a planě přemýšlet. Viz název písně. 🙂

Heaven
Tato skladba je 2 řády rychlejší než předchozí, ale stejně rytmy v ní použité Vás tak nějak ukonejší, že jsi toho ani nevšimnete. Opět bubny, opět klávesy znějící však zcela jinak. V pozadí se sem tam mihne vysoký tón připomínající kostelní chorály. Jednu chvíli bubny vystupují jasně do popředí a přehlušují ostatní tóny, proloženy hlasem znějícím jako hluboko v dáli, aby však byly znova utišeny ostatními rytmy. Vrací mne to vždy na zem.
U této skladby když už přemýšlím, tak nad aktuálním děním, rozvíjím aktuální myšlenky, pomáhá mi překonat neúspěch. Pokud takto vypadá nebe, snad se mám na co těšit a určitě tam nebude nuda.

Tongues
Opět bubny a klávesy, opět jiné. Doprovodné zvuky (jazyky, chcete-li) se střídají velmi rychle a rytmicky, včetně kanálů, takže při poslechu ve sluchátcích si připadáte jako byste plavali v rozbouřeném moři, které Vám nedá oddechu. Mimo to, chvíli zklidnění a prostor pro zdůraznění určité části je velmi snadno odhalitelný.
Pocity u této písně jsou zvláštní jako bych něco hledal a nevěděl co, nebo spíše plaval a nevěděl kam. Na konci skladby okolní hudba utichá a zdůrazňuje se hlavní linie písně – jsem již na břehu a pomalu se vzdaluji od vody.

J Breas
Velmi jednochá píseň, která dává prostor odpočinku. Opravdu jednoduchý rytmus klavíru, který se stále opakuje. Čas od času doplněn nástrojem, který nedokáži určit.

Myopia
Pro změnu – bubny. Opravdu rychlé tempo. Rytmus je pravidelný, krátký a po celou dobu stejný. Tu a tam přerušen jiným zvukem.
Tato píseň mne zatím pocitově nezasáhla, možná ani neměla. Možno právě proto je krátkozraká.

Pořadí
Klasika, bubny opět jinak, tentokráte snad s píšťalou. Rytmus bubnů má pro mne ideální rytmus, klávesy hrají nádherné tóny. Spousta podivných nástrojů, proměnlivá hlavní linie, citlivý příběh píšťaly, prostě balada. U téhle písně najdu vždy vnitřní mír. Ať se děje cokoliv, u téhle písně nacházím mír a novou naději.

House Of Blue Leaves

Velice složitý rytmus složený z mnoha rytmu, které se postupně střídají. Jemně však vyčnívá tón píšťaly, která táhne celou skladbu dál. Střídají ji něžně hlazené klávesy. Zní skoro podobně. Klávesy se skokově mění k tvrdšímu.

Bad Days

Skladba je silná, jako sám název. Je z ní cítit pohyb, ne však dynamický. Jsou to líné, šoupající se tony. Jsou v něm lehké náboženské zpěvy. Nastává pomalý konec, hlasy pomalu utichají.

Piano & String

Jednoduchá skladba, s krátkým, i když pozoruhodným rytmem. Jak rychle přijde, rychle se i ztratí.

Sound

Velice ostrá a úderna skladba, vedena především elektro zvuky, připomínající hudbu z cracků. V pozadí můžeme najít i nějakou tu dižeridu. Středně dlouhá, má nás pomalu připravit na to, co nás čeká.

Dog

Skladba, které má opět rozproudit, ukázat, že tam hudba opravdu je. Znalý posluchač už pozná, že se blíží pomalu konec alba, je třeba se připravit. Rozehrává pravidelné elektrické rytmy, jako v předchozí skladbě. Rytmus je však jiný, jsou použity výrazné basy, které kooperují s rytmy uvřeštěného počítače. Tato spolupráce je dlouhá velmi dlouhá, pravidelná, skoro předvídatelná. Píseň řekla vše, co měl. Pomalu se mění rytmy, mixování zvuků. Skladba za sebou zametá stopy. Nakonec hlavní proud přehluší brnkající kytara. Je definitivní konec.

80

Vláčný a měkký proud píšťaly je jemně doprovázen strunami. Táhne nás zleva doprava, tam a zpět. A tak pořád dokola. Až do konce.

Lean On Me

Skladba ala koyaanisqatsi. Mnichové pronášejí své touhy za zvuků mohutných basů. Sem tam nám do toho skočí ostrý tón kytary, který však později zaniká. Mniši jsou stále více slyšet, když tu náhle se jejich hlasy ztrácí v dál. Úplný konec, to byl Ambient.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s