Trpí Microsoft kravským syndromem…?

Dnes bych se pozastavil na jednou osobní záležitostí a spáchal jeden flame. Asi jako první bych měl říci, co to ten kravský syndrom je.

Kravský syndrom vynalezl s největší pravděpodobností Radek Hulán. Kdo to je, to radši nechtějte vědět a pokud to víte a nemůžete na něj zapomenout, tak vezte, že jsme na tom stejně a soucítím s vámi. Dle definice mistra Hulána, trpí kravským syndromem především lidé – zákazníci firem AMD/ATi, Linuxáři a Apple maniaci. Obecná definice zní, mistr Hulán používá/kupuje X, tak kravským syndromem trpí zákazníci Y, kdy Y je přesný opak/konkurence X.

Tuto definici bych rozšířil i dále. Zaveďme si tedy Creutzfeldt-Jakobova-Hulánovu nemoc, kdy se projevuje napadením centrální nervové soustavy a napadeného můžeme považovat prostě za idiota.

Typickým příkladem je Microsoft. Do prdele proč vždycky, když napíši Mikrosoft se mi to opraví, včetně Microshit. Tato firma utrpěla dosti na reputaci s vydáním XPéček, v roce 2002 s IE6. Dnes XP všichni vychvalují do nebes a IE6 nahradil IE7, který je velmi luxusní, sám ho používám v kombinaci s FF, kdy flash odpad spouštím v IE. Tehdy se hudrovalo nad IE, který je děravý a XP, které moc žerou a jdou rozjet jenom na high-end počítačích (nepřipomíná vám to něco?). No… není třeba si nic nalhávat. IE6 byl průser a MS obecně zaspal. Nové verze IE jsme se dočkali až 5 let později, což je pekelně dlouhá doba na poli internetu. Přemýšlím, s čím by Vista vyšla, kdyby FF neubral 20% podíl trhu. Nyní je to sotva rok, co se objevil IE7 a je tu IE8 beta. Navíc, velmi propracovaná platforma Live, díky které mohu prakticky odkudkoliv sdílet své fotografie, videa, myšlenky a to vše v uceleném designu, ve kterém se snadno člověk zorientuje a celkově je intuitivní. To by všechno bylo hezké, kdyby… A tady se dostáváme k diagnóze CJH nemoci. Proč? Měl jsem připravené dva poměrně důležité příklady, bohužel jeden jsem již zapomněl, snad si vzpomenu, ale jeden si stále pamatuji – licenční politiku. Když se podíváme na nynější ceny OS Vista např. v alfě, kde si můžeme koupit Ultimate edici za 3675,- včetně 4GB disku pro ready boost. A co mi leží v žaludku? Studentské licence. Když se podívám na licenční politiku Adobe (Photoshop za 22 000,- prodává za 1900,-) a hádejte, za kolik je studentská licence MS Ultimate? 🙂 No přeci za 3128,- (Edit: Toto je nová cena, v době psaní hlavní části článku byla cena vyšší o několik stokorun s tím, že na stránce se píše, že v ceně je médium za 300,- Dal bych ruku do ohně za to, že před "zlevněním" stálo médium jenom 150,-) s tím, že ji musíte používat jenom vy, tj. student a ne k jiným, než studijním a osobním účelům. A jako bonus – musíte mít již koupené nějaké jiné Windows a zadat jejich licenční klíč. No není to skvělé…? A to se vyplatí! Takže pokud jste náhodou student jedináček nejlépe i bez rodičů, bez kolejnetu, chcete používat Visty, máte extra 3128,- na víc plus staré windows a jste připravení si koupit nové windows až půjdete do práce, tak šup šup, na co čekáte…?

Už jsem si dokonce vzpomněl i na druhý příklad. Slyšeli jste o tom, že ČR uzavřela exkluzivní smlouvu s MS, kdy stát ušetří 700 000 000 korun. Ale přemýšleli jste proč? Ne, zadarmo to není, ani dobré vyjednávání ze strany státu. 700 000 000 stojí, aby ČR přijala nedávno přijatý OODF ISO formát za vlastní. Nemluvě o tom, co tomu všemu předcházelo. Když pominu to, že již existující formát Open Office, který již ISO certifikaci má (tudíž se stanovuje duplicitní forma) a to, že technická dokumentace má 6000 stran a Open Office má 600 (MS toto omlouvá vcelku pochopitelnými závazky k zákazníkům, kdy musí zajistit zpětnou kompatibilitu, proto ta složitost), tak MS prosazoval tento formát velmi nekalými praktikami. Uplácení, výměnné obchody a spol. To se potom není divu, že dostává astronomické pokuty. Sice osobně nechápu, proč Microsoft dostává pokuty za to, že má ve Win IE, protože je jejich produkt a je to stejné, jako by EU dávala pokuty Škodovce za to, že do Fábií montuje sedadla značky škoda. Tohle vážně neberu, spíše by měl dostávat pokuty za nekalé obchodní praktiky. MS volí zbytečně složité cesty, radši by měl zvolit cestu nejmenšího odporu, třeba zdarma upgrade na 2007 tak udělat někde hranici zpětné kompatibility. Ale tohle je fakt úlet.

Edit: V práci jsem se nudil a tak jsem přemýšlel nad důvody, proč nemám rád MS. Našel jsem jich nakonec více než deset. Bohužel jsem nucen jejich produkty využívat. O víkendu jsem měl tu možnost si hrát s Linuxem. Dva dny a stačilo. MS suck, ale bohužel nic lepšího není.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače a Internet. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s