Californication

Californication 

Píše se srpen roku 2007. V Hoolywoodu se stahují mračna okolo možné stávky scénáristů a v této dusné atmosféře spatřuje světlo světa skvělý seriál, který se snaží prodrat na výsluní divácké pozornosti. Moc dlouho to netrvá a je tomu skutečně tak a Hank Moody ukazuje přízemní zábavě vztyčený prostředníček.


Nechce se mi až věřit, že něco takého vzniklo v doupěti přiblbé situační zábavy – Hollywoodu. Poté, co jsem odpískal americký situační humor, mne zasáhlo něco, co jsem opravdu nečekal. Californication je sice krátké, stopáží podobné obvyklým komediím, 12 díly podobné spíše neúspěšným projektům, avšak nabízí jednoduchý humor, scénky k nezapomenutí, uvěřitelný příběh, který se někam ubírá a zvládnutý konec. Nebudu vám vyprávět, o čem seriál je, to si můžete přečíst třeba ZDE, ale pokusím se říci, jaký je a proč je tak dobrý a jak ho nejlépe zkonzumovat.

Epizody o délce 20 minut jsou vyprávěny klasickou formou 2 příběhových linií, které se navzájem střídají. Jedna je vždy o Hankovi, což usnadňuje střih, který je mezi liniemi, který je velice decentní, často je řešen pomocí setkání postav. Člověk, který odklepl 20ti minutovou stopáž udělal pro Californication medvědí službu. Díky této délce není čas hluché místa, prázdné dialogy a sračky obecně, přesně to, čím trpí většina jiných seriálů s další stopáží (a někdy i se stejnou stopáží, např. Dva a půl chlapa). Je použit dokumentární pohled pomocí roztřesené kamery. Spolu s krátkou stopáží, která silně tlačí děj dopředu, vytváří impozantní 12ti dílný dokument o Hankovi, který "má co říci," i když neví, co napsat.
Californication má celkově 4 hodiny. Není to však seriál, o kterém si řeknu, fajn víkend, v televizi hovno, zkouknu to. Ne, to vůbec ne. Tohle by bylo žalovatelné znásilnění.
Hezky popořádku a pomalu, po malých doušcích, jako slivovici. Hustý děj přímo vybízí ke zkouknutí jednoho dialogu, pauze, přemýšlení. Vychutnávejte, moc podobného materiálu není.

Californication je především o Hankovi, zvláště ze začátku série. Někdy je to možní i škoda, zajímalo by mne například, jak se tvářila Mia, když ji Hank shodil z postele, ale to se nedozvíme. Začátek série tedy nevypráví vcelku nic zásadního, snaží se nalepit diváky vtipnými scénami a suchými hláškami. Včas se však objevuje silný příběh, který byste zde vůbec nečekali. Není komplikovaný, v čemž tkví jeho krása. Postavy neřeší vnitřní odpory, pouze přijímají podněty z okolí a zdlouhavé přemýšlení se odehrává mimo plátno. A i když se může zdát příběh jenom o Hankovi brzo obehraný, není tomu tak. Surové podání však kvalitně vykresluje, co Hank cítí a jak silné rány od života dostává. A jako třešničku na dortu považuji nehrocené napětí až do konce, kdy do poslední chvíle vlastně nevíte, jak to bude. A takto dobře zpracovaný konec má málokterý seriál, osobně lepší jsem viděl jenom u Six feet under a jeho posledním dílu celého seriálu. Co říci závěrem? Neváhejte a sednětě na letadlo do stanice Hank Moody’s Californication.

Skvělé, skvěle, skvělé. Tak skvělé, až se bojím 2. série, která by vůbec nemusela být.

*****

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Californication

  1. Pingback: Campus party 2013 aneb o Londýně, novém přátelství a terorismu | My space, my world.

  2. Pingback: Recenze: Poslední chlap na zemi 1. série | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s