I am back online, folks…

So here I am… 3 months pass ago, when Fortis was online (with me). My punishment is over, so here I am and breaking the dryness of publishing this blog. Platform Windows live go through some changes spontaneously and current form of this page isn’t my work. I will deal with that later. 🙂

Right now I am very pleased about Windows Live SkyDrive because some week ago, I was looking for some appropriate online storage place. I looked on test in Chip magazine and here comes the funny part. First and the winner of the test, change its capacity form 30GB to 10GB and some other conditions in the time between test and my searching – crap. I looked on second place, the provider with the best services but the provider of storages is currently shutting his pages (and storage places within) down. I closed that very helpful test and look for my own. And I found… nothing, strictly speaking nothing interesting. I put whole idea to ice and move to another thing. And here comes nothing… I looked on capacity of my online storage in SkyDrive and I was in shock when I found that capacity of SkyDrive grew 5x up!!! There is still 50MB limit per file, but nothing is perfect. SkyDrive is very nice service and thank to that WL platform is worth to try. The guys in Microshit make me pleased and they know, they have many bad thing to undo.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Oznámení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s