Windows 7 Beta 1

Windows 7 Beta 1

Dneska si tak vstávám, jdu hodit oko na balkón, co nového venku a koukám holub s DVD v ruce. Tož neváhal jsem a vzal mu ho. Prcnul do mechaniky a ejhle, neveřejná Beta verze nového Windows 7, která má spatřit světlo světa a být k dispozici na MSDN až za nějaké ty 2 týdny. Tak jsem si říkal, proč ne, vyzkoušíme to. Rád bych se s vámi podělil o některé věci/zážitky z toto "nového" Windowsu, ale nejprve si shrňme historii tohoto projektu…

Windows 7 = Windows 7

Věřte nebo ne, ale MS OS Vista je nejprodávanější Windows v historii (věřte nebo ne, ale je to tak), ale přeci to není to, co by Steve (Bill Gates už nemá, kromě historie, nic společného s Microsoftem) Ballmer, CEO Mrkvošitu čekal nebo i chtěl. Po pár dalších měsících (=rok a něco k tomu), kdy si Vista musí tvrdě bojovat se svým předchůdcem zastaralým XP a není příliš přijímána veřejností a zákazníky (njn, ono jsou fakt lepší, ale porodní bolestí a přemrštěná startovní cena udělá své) a tak manažeři v Mrkvošitu dali hlavy dohromady a řekli si, že vymyslí nový Windows. Nová myšlenka byla tak nová, až nedokázali vymyslet nové jméno a tak ho prostě pojmenovali projekt Windows 7 a nedávali mu žádné speciální kódové označení, třeba jako měly Visty (tj. Vienna, i když to měl být samostatný Windows, ale trvalo to déle, takže z projektu Vienna sešlo, založil se nový projekt Longhorn a ten oficiálně zmutoval na Visty). Myšlenky byly bystré, padaly názory jako ZCELA NOVÉ jádro, které bude mít pouze pár tisíc řádků (Visty mají 70 000 000 řádku kódu a jádro je opět NT* ), ve kterém nebude prostor pro chyby, vysoce sofistikovaný systém a spoustu dalších blbostí, nad kterými se ovšem rozumný člověk, poté, co uslyší datum plánovaného vydání (Q3 2009) a toto brzké vydání asi nakonec ovlivnilo i konečný název samotného Windows, který bude Windows 7. Po něm přijde 8, 9… a časem se zase vrátíme k datu (asi )

Co je a co není

Windows 7 rozhodně není nový systém, právě naopak. Jádro bude lehce modifikované jádro Vist SP1 (ostatně o tom hovoří i samotné sestavení, kdy XP měli xx.2600, Vista xx.6000 a 7čka má xx.7000) a prakticky nic není takové, jak se původně plánovalo. Samozřejmě Mrkvošit se vytasil tradičně s novými verzemi "svých" oblíbených produktů, takže tam máme WMP 12, IE 8, atd. Větší evolucí však bude DX11 s nativní podporou akcelerace fyziky přes HAVOC (akcelerace na procesoru) a multiGPU procesingu. Další novinkami bude nová kalkulačka, nové malování a další serepetičky od Mrkvošitu, nic až tak světoborného. Jednoduše řečeno 7čka bude Vista s dílčími změnami!

 

                  
Pohledy na jednu z možných ploch. Ve W7 bude možno měnit automaticky po určitém časovém intervalu. Některé miniaplikace jsou zvláštní, protože např. ve 3 ráno ukazují 25°C v Praze.

              
Vylepšený postraní panel se složkami (KONEČNĚ!) | Nabídka Start

                  
WMP 12 – Poznali byste rozdíl mezi WMP 11? Je tam troufám si říci, že WMP je ještě lepší než jeho starší bratr. | IE 8

 
 

                 
Nová kalkulačka, která má nyní mnoho funkcí navíc. | Nové malování, po vzoru Office 2007.

                    
Ovládací panely – zde zmizela nabídka předchozích operací, což považuji za mínus. Dost často tuto funkci využívám, nyní se objevuje až po vybrání určité položky nastavení. | Nastavení sítí – zatím vše při starém.   

Pod kapotou

Instalačku si nezkušený uživatel může velice snadno splést s Vistami. To se mi po 13ti instalacích Vist nemůže stát. Prostředí se trochu změnilo, ale opět uživatel Vist se bude cítit jako doma. Jasné pozitivum považuji práci se složkami v postraní levé liště, kdy Mrkvošit konečně vytvořil styl nabídky, se kterou se dá efektivně pracovat. Něco málo se dá i ve Vistách, ale tady je to ještě lepší. Proto se dám k XP už velkým odporem. Co víc říci? Snad jenom, že první a VELKOU chybou 7čky je t 32bitová verze. Dnes už je opravdu vydávání jiné než x64 systému zcela zpátečnické, brzdí to vývoj a nebojím se to srovnávat s chováním církve v minulém tisíciletí.

 
 

Co říci závěrem? Troufám si říci, že 7čka bude lepší OS než Vista a že nebudou takové porodní bolesti jako minule. Drivery víceméně jsou a programy zcela jistě "pofičí," už teď mají vývojáři možnost upravit svůj software a připravit se.

* NT

Jádro NT (Nová Technologie) byl společný projekt IBM a Mrkvošitu. Pak se však pohádali a spolupráce padla. Mrkvošit si, jak jinak, NAJAL bandu lidí (ano, nejlepší produkt Mrkvošitu není původně od nich, pouze produkt na zakázku) a Ti vytvořili první plně 32bitový multimodální systém, který dokázal pracovat na Intel
IA-32, AMD64, MIPS R3000 and R4000 a to díky hlavně dobře zamýšlené architekrůře, která oddělila hardware od jádra pomocí HAL (Hardware Abstraction Layer). Další podrobnosti snad nejsou potřeba.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače a Internet. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s