Recenze: Speed Racer

Recenze: Speed Racer

Je to už dávno, co Andy a Larry Wachwští do něčeho píchli. Naposledy to bylo do pokračování Matrixu – Revolution (když opomineme pár komentářů ke hrám). Jeden by mohl namítnout, že zfilmovat ve dvojici 5 filmů za více než 12 let je proklatě málo, ale stejně jako Stenley Kubric jehož díla byla po všech stránkách mistrné, tak i Speed Races je mistrovské dílo, bohužel jenom v určitých ohledech, navíc ve kterém hraje hlavní roli LSD.

     

Co je Speed Racer? Kromě jména hlavní postavy je to japonský animák z 60. let (ano je to tak, nedělám si prdel) a tady asi začíná první a asi největší problém Speed Racera – kdo má zájem na remaku 40 let starého animáku? Kromě Andyho a Larryho mne nikdo nenapadá a to je asi ten problém. Není to film ani pro děti (na to je příliš komplikovaný a NEdětský), ani pro dospělé (na to je moc barevný) snad ani pro gaye a lesbičky, na to je moc hetero přízemní.

Výše napsané jasně krystalizuje v ději Speed Racera, který tam jen do počtu. Ne, že by byl tak špatný, to ne, je to taková tenká linie, která spojuje všechny ty barvy dohromady, ale je průhledný jako optický kabel a stejně se v něm utopíte rychleji, než stačíte říci Mig Mig. Změny mezi časovými liniemi jsou tak časté a rychlé, že i divák bez drog v žíle, neudrží krok a přitom to není o ničem jiném, než o známém klišé dobro vs. zlo. Nic zvláštního se tam nestane, dobří jsou dobří, špatní jsou špatní, maskovaní jsou někde uprostřed a každý dostane, to si zaslouží. Dialogy jsou místy kostrbaté, zavádějící až patetické a nejde si nevšimnout jednoúčelových hlášek do traileru.

Abych však jenom nekritizoval, tak jsou věci, které stojí i zato a není jich až tak málo. Co vás zcela praští přes kokos, je vizuální stránka, vyvedená Kubricovské dokonalosti. Ty barvy, splajny, kolečka, proužky, duhy vás prostě vtáhnou a vyplivnout zcela jiné. Technickou stránku věci, tak tu mají Andy a Larry opravdu v malíčku. Opět posunuli hranici audiovizuálního zážitku o krok dále. Jako byl Matrix hlavně pro mozek, tak Speed Racer je hlavně pro oči. Podobný zážitek jsem naposled z filmu Cesta do fantazie, kdy se má mysl střetla se zcela netradičním světem, myšlenkami a fantazií, kterou jsem nikdy nikde neviděl, tak Speed Racer je také na zcela na jiné vlně, než 99% továrny na sny. Netradičný střih, infantilní pohyby snad všeho, hudba, která vás vtáhne do děje a je dobrým společníkem (outro je zvlášť chytlavý remix dechovky a jazzu ), dech beroucí efekty, které opět lámou konkurenci vaz. Bohužel tím to začíná a tím to celé i končí. Matrix je krásně vybalancován, výtvarnost (tím myslím ten zelený nádech, saka, brýle atd. ) byla vyvážena s obsahem, ale tady tuna versus gram. Speed Racer je dílo, ve kterém forma válcuje obsah. V Matrixu podivný Cyberpunkový výlet vyšel, své publikum a žánr si našel, tady se to moc nepovedlo. Akční/drama/sci-fi/drama/fantasy/závodní mišmaš moc nefunguje.

Každý za život už párkrát viděl nějaké to béčko a ztratil nějakou tu hodinu svého života. Já svůj čas strávený nad Speed Racerem neberu jako spláchnutý do záchodu, ale netroufám si vám radit, zda jít, či nejít, vidět, či nevidět. Na světě budou asi 2 typy lidí, ty co se narodili se schopností mít rád Speed Racera od na ty, co ji prostě nemají. Na závěr jedna malá rada… kino je hezká věc, ale tohle je film pro domácí plazmu a Blu-ray.

*****

Film, ve kterém i titulky hrají barvami. Nelze udělit jiného hodnocení.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s