Pesticid lidské komunikace aneb óda na xichtbook

Pesticid lidské komunikace aneb óda na xichtbook

Je to již nějaký čas, co jsem nic do blogu neumístil, především z časových důvodů a rázu mých myšlenek, které se spíše hodí pro tweeter než pro blog. Nicméně tento článek chci již napsat dlouho… Dlouho totiž na něj sbírám materiál.

FCčko, fejsbůk, xichtbook, etc. nevíte o čem je řeč? No přeci o sociální síti Facebook.com, založenou v roce 2003 Markem Zuckerbergem (kdo ví proč), čím si Mark splnil svůj americký sen (i když o tom ještě tehdá nevěděl), protože o pár let později se z něj stal multimilionář. Původně sloužil pro propojení Hardwarské univerzy, později studentů obecně. Od 2006 se k němu může připojit kdokoliv s emailem. Proč o tom vůbec píšu? Protože už toho fakt mám dost. 😦

Začalo to tak koncem minulého roku, kdy se Češi začali masivně integrovat do další sociální sítě. Lidé.cz vystřídalo Libimseti.cz a libko vystřídal iGoogle, iGoogle vystřídal Space Live, Space Live vystřídal Second life a Second life vystřídal Facebook. A tak pořád dokola. Některé Češi přešli bez povšimnutí, některé zabrali. Facebook zabral. Ulovil tisíce českých uživatelů. Tisíce uživatelů vyjadřují své názory a potřeby, zpravidla pomocí potřeb a názorů někoho jiného, slavnějšího.

Dnes je to už přes 45 dní tahem (když nepočítám týden v Itálii, tj. izolaci), co na něj někde narazím. Můžu chodit třeba kanály, nemusím s nikým celý den promluvit a stejně nemine den, kdy bych neviděl PC nebo notebook s modrobílým motivem, neslyšel slovo Facebook nebo neviděl na něj reklamu. Můžu se třeba na hlavu postavit, ale prostě stejně na tento pesticid lidské komunikace někde nějak narazím.

Jdu do školy, slyším Facebook. Jdu po chodbě, vidím Facebook. Jsem ve škole, vidím Facebook. Jdu ze školy, vidím Facebook. Jsem u Radky v pokoji, vidím Facebook. Jdu k Radčině sestře vedle do pokoje, vidím Facebook. Jdu do kuchyně, vidím Facebook. Jdu si koupit proteiny, co tam nevidím – FACEBOOK!!! Taky už vám z toho hrabe? A to teprve začínáme…
V tramvaji se o něm lidé baví, zástupy studentů na chodbách si na něm krátí čas, Jura* chodí do školy jenom kvůli němu, Radce** vynahrazuje nedostatek koníčků a přátel, nespočty jiných lidí na něm tak nějak zabíjí život obecně. Já beru třeba Juru a jeho způsob využití Facebooku – s kamarády si dohaduje lyžovačku pro 20 lidí, v tomto případě Facebook je vhodná platforma, ale co omladina, co přijde ze školy, praští s batohem a sednou si Facebooku a jdou sklízet virtuální řepu, na virtuálním poli ve virtuálním světě. A to ještě sladký odvar :-), znám lidi, co jim je tak 25 a první věc, co ráno udělají, je oznámení na zeď profilu, co se chytají posnídat. Jako WTF??? To nemáte nic lepšího na práci? Denně narážím na hloupost lidí, v různé podobě. Někdo si neví rady s rovnicí, někdo si neví rady s fotoaparátem, někdo si neví rady nad tím, jak se správně šťourat v nose. Na všechny tyto problémy se dají vyřešit během trochy času a správného dotazu do googlu. Njn, ale to by se muselo chtít. To chce přečíst návod, učebnici… ale na to přeci není čas! Musím psát na zeď, jakou barvou si lakuji nehty! Nebo proč to vůbec číst knihy, návody nebo pěstovat koníčky, přeci si musím přečíst, co snídají lidé, které rádoby znám. Už jsem se zmínil, že 90% "přátel" tvoří lidi, se kterými se vlastně ani nechci bavit? Nejvíce je mi líto lidí, se kterými chatuji tak 2 min a při 4. větě mne zvou na Facebook, že si zachatujeme tam. 🙂 Svět je plný ubožáků a Facebook je továrna měknutí mozku. Nedávno jsem byl svědkem zvlášť komické události, kdy Radčiny spolužačky nestíhaly přípravu na svůj stužkovací večírek, ovšem čas na to, aby o tom napsaly na zeď, tak na to se čas dozajista najde. Rozchody skrze Facebook a doba změny statusu zadaný –> Svobodná je taky kapitolka sama pro sebe. 🙂

A teď vážně… Mám pocit, že dnes se již lidé nedokážou bavit normálně. Normální lidská komunikace face to face o životě i o tom, co bude po něm, na face to book a přitloublé datlování do plastové krabičky se šňůrou a 101 tlačítky, kde se žvatlá o hovně a o ničem. Každý si pečlivě skladuje historii tohoto žvatlaní na stará kolena, dokud jim nepadne disk. Emoce se vyjadřují pomocí žlutých koleček s dvěma puntíky uprostřed. Kdyby neexistovaly tyto žlutá kolečka, tak dnes již neexistují emoce. Bohužel díky nim, lidé ztratili schopnost vyjadřovat a přijímat emoce. Mám pocit, že dneska když nepřidám k mluvené větě smajlíka, tak druhá strana nepochopí, jak to myslím. (Viz smajlíky, které píši zde. Cítím potřebuji je zde napsat kvůli zmatenému čtenáři.) Lidé nedají dohromady 5 spisovných vět za sebou, protože slohovka, žádost nebo CV není jejich oblíbený bůůk. Pokud si dneska chcete popovídat, tak si nahoďte nasraného smajlíka a vyčkejte. On už se někdo z těch 250 rádoby přátel v kontaktech najde, kdo se vás zeptá, o co jde a bude dělat, jakože ho to zajímá. A Facebook je další jed, který hubí zbytky přirozené sociální komunikace. Je hezké, že takovéto sociální sítě dávají šanci těm méně společenským, až asociálním dá se říci, ale žádná sociální síť ani sebevíce hodin mačkání kláves u PC nikoho nenaučí, jak být společenským a žít tak, jak nás příroda vytvořila. Sociální sítě prostě nedokážou nahradit ten pravý, lidský kontakt, po kterém vnitřně všichni toužíme.

Když pominu zastaralost Facebooku (interaktivní aplikace používají FLASH, který je dnes při existenci Silverlightu 3.0 technicky poněkud obstarožní), existují již i jiné modernější, flexibilnější a interaktivnější sociálně sítě. Nevěříte? Zkuste třeba Google Wave. A pokud vám ještě dostatečně nevyměkl mozek a jste schopní žít bez něj déle než 2 hodiny, podívejte se na IT Crowd 3×05 – Friendface pro pobavení a zamyšlení zároveň. A jako filosofický bonus mrkněte na Náhradníky (v originále Surrogates).

No nic, je čas vyhlásit The end a zmáčknout Publikovat. Je na čase si založit účet na Facebooku. 🙂 Ne, nedělám si prču, je to tak. Facebook nesnáším, přál bych si mít tu možnost a zmáčknout DELETE FACEBOOK a donutit lidi k hezké, obstarožní mezilidské komunikace face to face místo face to screen. Nicméně jsem člověk, který pokud mu jsou předložený logické a rozumné argumenty, dokáže otočit názor o 180°. Ne, že bych oportunista, ale jsem čistě pragmatik. Přeci jenom blbci a mrtvoly nemění názory. Na Facebooku je hra, která je co k čemu – k rozvoji mozkové kapacity, jmenuje se Who has biggest brain (samozřejmě je to totální hovadina, ale co už) a je tam i také burza, kde mohu prosadit své obchodní zájmy.

   
 

Věnováno všem lidem, kteří dávají přednost objevování reálného světa a jeho krásy na vlastní oči, místo tupého zírání do monitoru.

Edit:
http://technet.idnes.cz/cesi-facebooku-nebezpecne-veri-falesne-krasavici-naletelo-60-procent-112-/sw_internet.asp?c=A091117_171036_sw_internet_pka
Taky zajímavý článek, doporučuji přečíst.

   
 

* Jura – Kamarád, asi nejlepší kamarád z FSI, táhneme to již od prváku.
** Radka – Přítelkyně, táhneme to spolu pár měsíců. :-*

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Lidé, společnost atp.. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Pesticid lidské komunikace aneb óda na xichtbook

 1. Doom napsal:

  no jo, fejsbůk je halt fenomén 🙂 a já jsem rád, že jsem těžce out a mám "jenom" live spaces, kde jsem našel pár zajímavých lidí na pokec…přiznám se, že dost dobře nechápu lidi, co si budují rozsáhlé sítě kontaktů se stovkami členů. to se jako všichni mezi sebou baví? nebo ty lidi jenom hřeje ten pocit, že maj hodně přátel, přestože si s nimi nemají co říct?

 2. Vladimír napsal:

  Fejsbuk? A je to dobrý? Tak já bych si toho tak deset deka vzal… 🙂

 3. Li napsal:

  Moc hezky vystiženo! Souhlas!

 4. KUTlime napsal:

  Děkuji.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s