Jak nežádat o brigádu aneb 5 rad do života

Vzpomínám si na krušná letní období, kdy jsem třikrát denně kontroloval brigady.prace.cz, jestli se tam něco pro mne nenajde. Hledal jsem nějaký přivýdělek, abych jen tak nezahálel a získal trochu životní jistoty. Tohle období je už ale za mnou a teď se sám sobě směji. Byl to naprosto ztracený čas, místo toho jsem ten čas měl věnovat jiným věcem, které mne opravdu něco přinesou, jako třeba studium angličtiny nebo něčemu, co mi opravdu vydělá peníze. Během 3 let jsem se dostal z bodu, kde jsem neměl co dělat, do bodu, kdy bych dokázal zaměstnat 3 lidi na plný úvazek. Ale pojďme k věci…

Je to týden, co jsem si podal svou první brigádu. Dostal jsem se tedy na druhou stranu barikády z pozice uchazeče do pozice zadavatele. Moje brigáda zněla takto:

Brigáda AutoCAD
 Jedná se o poměrné nenáročnou brigádu v AutoCADu 2013 se zaměřením
 na základní strojírenství a výuku.
 Úkolová mzda, průběhu Červen, Červenec.
 Pro podrobnější informace napište na e-mail: kutlime@gmail.com
 - do předmětu zprávy napište "AutoCAD brigáda" !!!

Později jsem ji ještě doplnil o tuto větu:

Předmět zprávy napište přesně, včetně diakritiky.
Přijde Vám automatická odpověď s bližšími informacemi k brigádě.
Odpovědi, které nedodrží tuto podmínku, se automaticky vyřazují.

Brigádu jsem musel podat pod jiným e-mailem, než který je uvedený v popisu brigády, ale říkal jsem si, že to nebude problém, což byla velká chyba. Než se dostanu k těm radám, jak (ne)žádat o brigádu, vysvětím, o co mi šlo. Zájemce pošle emailovou zprávu na uvedenou adresu s daným předmětem zprávy, dostane se mu automatické odpovědi s podrobnosti a pak se může sám rozhodnout, jestli ho to i nadále zajímá. Jelikož máme 21. století, chtěl jsem toto vyřešit pomoci počítačů, tj. automatických odpovědí na email, který bude poskytovat ony kýžené bližší informace ohledně brigády. Tady jsem se ovšem musel zamyslet a výsledek mých myšlenkových pochodů je tento článek. Každá rada má 3 části – nadpis, vysvětlení a můj osobní komentář, který je kurzívou.

Rada č. 1 – Pozorně čtěte brigádu

Pokud má brigáda nějaký popis, bylo by dobré si ho nejprve přečíst, než začít horlivě klikat na tlačítko odpovědět. Rada č. 1 je zvláště dobrá, pokud zadavatel v popisu píše, jak a kam se máte ohledně brigády ozvat. A skutečně dobré je, když se těmito pokyny řídíte.

Když píšu v popisu brigády, že hledám kompetentního odborníka a že „prosím, ozvěte se mi na email XXX a uchazeč se ozve na email YYY pro mne ten člověk v tu chvíli skončil. Pokud s Vámi zadavatel ještě dále komunikuje, tak to znamená 3 věci: 1) Má málo lidí – štěstí pro Vás. 2) Je příliš dobrosrdečný – štěstí pro Vás, smůla pro zadavatele, že tolik plýtvá časem s lidmi, co neumí číst, jsou zbrklí nebo jsou natvrdlí. 3) Zadavatel sleduje skrytý zájem, viz dále.

Po 1 dni, kdyby mi polovina odpovědí chodila na špatný email, jsem brigádu smazal a vložil znova se s identickým emailem u kontaktní osoby, abych tak vyšel vstříc lidské blbosti. Další věc je to, že v téhle zemi 30 % neví, co to je předmět zprávy.

Rada č. 2 – Čas hraje (jedinou) roli

Pakliže ignoruje radu č. 1, tak se smiřte s tím, že pokud odpovídáte na brigádu, která je starší než několik hodin, máte tak 10 % šanci na to, že si Vaši odpověď někdo přečte. Na den starou brigádu se Vaše šance rovná prakticky nule.

Během první hodiny jsem dostal 15 odpovědí. Během prvních 8 hodin 45 odpovědí, druhý den jich bylo už 80. Nyní po týdnu jich eviduji skoro 400!

První hodinu jsem sledoval, kdo se hlásí. Po pár hodinách jsem už jenom hledal pobavení v odpovědích a druhý den jsem odpovědi naprosto ignoroval a upravil automatický filtr odpovědí tak, že jsem je ani neviděl ve své doručené poště, ale v archívu.

Rada č. 3 – Vyhněte se hlavním stránkám

Viz předchozí rada. Spousta brigád je umístěna i jinde než na prace.cz a jobs.cz. Čím více míst budete mít „nějak“ pod palcem, nejlépe např. formou monitoringu stránek, RSS či zasílání upozornění, tím lépe pro Vás. Dost často se objevuje vzorec, kdy se brigáda umístí tam, kde by se mohl vyskytovat ideální kandidát (když se hledá stavař, je dobré hledat na fakultě stavební) a pokud je malý nebo žádný zájem, jde se s tím na klasická místa jako je web práce.cz.

Viz předchozí rada. Brigáda visela na nástěnce Fakulty strojního inženýrství, FSI fóra a přišly celkově 3 odpovědi. Mohl jsem si s klidem vybrat z těchto lidí, což činí šanci 1/3 pro kandidáta. A to už je slušná šance. Kdybych ovšem nesledoval i postranní úmysly.

Rada č. 4 –  Nebuďte zoufalí

Uvědomte si, na co skutečně máte a v čem jste opravdu odborník. To, že zvládnete ve Wordu napsat dokument nebo v Excelu graf z Vás nedělá odborníka na MS Office! Myslím, že tady by mohl každý personalista hodiny vyprávět. My v ČR máme takový komplex, který vytváří odborníka prakticky z kohokoliv na prakticky cokoliv, kancelářskou prací počínaje, raketovou vědou konče. Neodpovídejte tudíž na brigády, které jsou nad Vaše možnosti či znalosti!

Jak jsem již uvedl, hledal jsem člověka, který má znalost AutoCADu, v podrobnějším info (to, které uchazeči přišlo emailem) jsem kladl podmínky na verzi AutoCADu (2013), vlastní PC, zaměření na strojírenství a vlastní AutoCAD. Při troše fantazie bych pochopil, proč se ozývají lidé, co sice pracují s AutoCADem dlouho, ale ve verzi 2005. I ty studenty stavebnictví bych pochopil. Proč se, ale ozývá třeba instalatér nebo člověk, co ani neví, co to AutoCAD je, tak to vůbec nepochopím. A hájit se přitom, že když umím s Corelem, tak AutoCAD určitě nebude problém je docela na pováženou. Přemýšlím, kdo je více natvrdlý, jestli já nebo uchazeč.

Rada č. 5 – Méně je někdy více

Pakliže se v popisu brigádě se nic moc nepíše, napište jednou a stručnou větu s požadavkem na bližší informace k brigádě. Nic víc, nic míň. Neposílejte životopis, pokud se o něj nežádá.

Pokud cítíte potřebu cokoliv zadavateli psát, přemýšlejte nad tím, co mu vlastně píšete. Vyhněte se sporným větám, soudům, přemíry informací a držte se striktně informací v popisu brigády. Přemýšlejte, jak maximálně zkrátit svou odpověď a přitom zachovat Vaše sdělení. Věta: „Jsem studentem Střední průmyslové školy Kopřivnice“ je zbytečně dlouhá. Sdělení: „Studuji SPŠ Kopřivnice“ bohatě postačí.

Zvláště si dejte pozor na své životopisy. Pokud už je posíláte (spíše pokud je zadavatel vy/požaduje), tak přemýšlejte, co chcete sdělit a jak to sdělujete. O tom, jak má a nemá vypadat životopis, toho bylo napsáno již mnoho. Tolik, že najít kvalitní literaturu na toto téma je těžké. Doporučuji kurzy Vítka Prokůpka či někoho jiného, nejlépe zkušeného personalisty. Zpět k tématu…

Posílat životopis na brigádu, kde si to zadavatel nežádá je jednak prohřešek proti prvnímu odstavci Rady č. 5, ale taky krajně nebezpečné. Mnohdy se v životopisech objevují zbytečné podrobnosti ze soukromého života, třeba místo bydliště, fotky, data narození, telefonní čísla atd. Stalkering je sice v ČR už sice trestný, ale to je i korupce a všichni víme, jak jsme na tom v této oblasti (Rath neRath). Uvědomte si, že Vaše osobní údaje jsou velice cenné zboží a můžete se snadno stát obětí nějakého marketingového průzkumu či jiného zneužití svých osobních údajů.

Opravdu jsem žasnul nad lidmi, kteří se mi doslova snažili vnutit svůj životopis. Nevím, jestli je to neduchaplnost uchazečů nebo špatná personalistika na straně druhé, ale nevidím jediný důvod, proč by měl uchazeč kvůli každé brigádě posílat životopis. Kdo se o ně prosil? Nebo si myslíte, že je snad někdo bude číst? Stejně jsou plné blábolů.

Další věc je kvalita samotných životopisů. Když už jsem jen tak pro pobavení některé otevřel, tak jsem zjistil, že každý třetí je stejný, resp. generovaný stejnou šablonou někde na webu. Což by nebylo ani špatné, kdyby to nebyla naprostá imbecilní šablona, která používá písmo velikosti 10, řádkování 5, takže máte cca 6 vět na 1 stránku A4, nehledě na osamocená 3 slova na druhé stránce životopisu onoho nešťastníka, co životopis zaslal. FOTKY!!! Probůh fotky! Když už si je tam dáváte, tak si tam nedávejte fotky z diskoték, od moře v plavkách nebo umělecké fotky s mizernou úrovní.

A asi poslední věc, která mne pobavila, jsou vtipné hlášky, ať už v životopisech či v emailech samotných. Tak jednak mne dojímá, je víra, že Vaše zprávy někdo čte. Pokud se Vám od strany zadavatele dostalo vždy automatické odpovědi, tak proč si myslíte, že zrovna ten Váš email bude číst? Hm?

Když už to člověk čte, tak co druhý to perla. Dozvěděl jsem se, kolik je komu let, kolik let strávil projektováním mostů či domů, kolik myší už zničil klikáním v AutoCADu nebo jak moc jsem zaujal či potěšil svou nabídkou na brigádu. Ruku na srdce… Koho to zajímá?

Krom jiného jsem se také dozvěděl:

„Jsem studentkou architektury, a tudíž umím s autocadem“ – Opravdu? Z tohoto výroku lze usoudit, že člověk, který studuje architekturu, automaticky umí s AutoCADem, což je tvrzení zcela určitě nepravdivé. Sám znám mnoho studentů architektury a jejich znalosti AutoCADu jsou chatrné. Věta by spíše měla znít: „Studuji architekturu a AutoCADem aktivně používám při studiu.“ Nehledě na to, že hledám člověka s dobrou znalostí AutoCADu a strojaře k tomu, ne architekta, ale co už.

„Jsem student 1. ročníku FSI a jsem odborník na AutoCAD.“ To jsem si v prváku myslel taky a teď, jakožto certifikovaný školitel Autodesku, vím, jaká to byla blbost si tohle myslet. Nehledě na to, že jako odborník by asi dělal něco jiného, než hledal brigády.

A takhle bych mohl pokračovat dlouho, ale další perličky si nechám pro sebe a známé.

A malý dovětek na závěr. Ač jsem hledal strojaře, tak se mi ozývají především architekti a stavaři. O čem to svědčí, už nechám na Vás.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Každodenní život, Lidé, společnost atp. se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Jak nežádat o brigádu aneb 5 rad do života

  1. Pingback: The end – 2012 | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s