RSS aneb jak mít příjemné čekání

Varování – tento článek Vás udělá chytřejším! Pokud netoužíte být chytřejším, článek nečtěte.

Osvětové články na svůj blog už moc nepíšu. A když už, tak na jiný web a nechávám si za to zaplatit. Tento článek bude malou výjimkou. 😉
Inspirací k tomuto článku byla série předplatných mého blogu, jedna událost v Berlíně a poptávka mých přátel po nových článcích. Své čtenáře bych rozdělil na 4 kategorie:
1) Ti, co mne znají a chodí sem pravidelně.
2) Ti, co mne znají a chodí sem, když sdílím svůj článek na xichtbooku.
3) Ti, co mne neznají a mají WordPress odběr.
4) Náhodní kolemjdoucí včetně těch, kteří sem zabrouzdají náhodně opakovaně.

Dotazy ze skupiny 1, kdy bude další článek, mne inspirovaly k tomuto článku o RSS aneb jak vždy vědět vše.

200px-Google_Reader_logoRSS je služba, která Vám umožní mít články z různých webů na jednom místě, bez zbytečného surfování. Systém služby je jednoduchý. Je založen na známém schématu Klient – Poskytovatel. Poskytovatel tvoří obsah na místě pro to určeném. Pod tím si lze představit zpravodajské servery typu ihned.cz. Klient je vybaven RSS čtečkou, jenž může mít mnoho podob, a která automaticky kontroluje místo poskytovatele, zda se tam nenachází nový obsah. Pokud ano, klient je upozorněn na nový článek, obsah se může přímo konzumovat v RSS čtečce, není třeba nikde brouzdat. Velice jednoduché, ne? 🙂
Poskytovatelem obsahu může být kdokoliv a prakticky cokoliv. Stačí správně implementovat RSS technologii na ono místo. Těmito místy mohou být zpravodajské weby typu ihned.cz popř. něco odbornějšího jako mobilmania.cz pro pány nebo Módní peklo pro dámy. Tady ovšem možnosti RSS nekončí.
Google readerČlánky lze snadno přidávat z mnoha různých webů. Náš milovaný WordPress používá RSS nativně, takže blog můžete sledovat snadno i bez WordPress odběru. WordPress odběr má navíc jednu velkou nevýhodu – upozorní Vás emailem, ale to je asi tak všechno. RSS Vás přímo upozorni a předloží Vám článek samotný pro okamžité čtení. Já osobně sleduji mnoho blogů a autoři ani o tom neví. 🙂
V RSS čtečce můžete sledovat také samostatně diskuze, fóra (!!!), torrenty nebo pokud jste vědecký pracovník jako já, můžete si sestavit přímý dotaz do databáze jako je SCOPUS nebo Web of Knoledge a pokud někdo napíše a publikuje vědecký článek, který vyhovuje Vašim kritériím, opět Vám bude přímo doručen. Co více si přát? Snad jedině hodiny s vodotryskem. 🙂

Jak RSS začít používat?
Způsobů je mnoho. Můžete si stáhnout samostatnou aplikaci pro RSS články, např. Outlook (nedoporučuji). Můžete používat Vašeho InstantMessaging klienta (pro neznalé – ICQ klienta), pokud používáte zrovna ten, který to podporuje. Nabízí se také plug-in do Vašeho internetového prohlížeče, těch je celá řada. Možné je také použít online čteček jako je Google Reader. Pro jeho použití potřebujete mít učet na Gmailu, ale i tak to stojí za to. Princip je vždy stejný. Musíte mít čtečku, do které poté vložíte odkaz na místo poskytovatele, které se má kontrolovat. Tento odkaz má podobu webové adresy a stačí ho přenést do čtečky. To je vše. Nic víc není potřeba. Jak ho přenést? Stačí obyčejná schránka Windows (tj. CTRL+C/V), ale jsou i jednodušší způsoby (ne, že by byla schránka Windows, kdo ví jak velké technické terno). Odkaz na samotnou stránku RSS lze najít snadno. Stačí si na stránce najít slovo RSS. To lze efektivně pomocí funkce Hledat (CTRL + F).
Screenshots_2013-01-12-11-29-02Osobně však mohu doporučit pouze jednu možnost – RSS čtečku do mobilu pro Google reader s offline módem, jako je například skvělá aplikace gReader. Tato aplikace dělá poměrně jednoduchou věc. Pokaždé, když se můj chytrý telefon připojí na Wi-Fi (mobilní data jsou v ČR nepoužitelná pro běžného zákazníka), zkontroluje, zda existují nové články v mé online RSS čtečce Google Reader se všemi zdroji, které odebírám. Pokud ano, stáhne obsah z webu do mobilu pro offline použití (tzn. bez nutnosti se později připojovat na internet) a já si články můžu přečíst kdykoliv chci, například když čekám u doktora, ve frontě u pokladny nebo při čekání nebo přímo v MHD. Bez gReaderu si svůj život dost dobře nemohu představit a nemůžu ani pochopit ostatní, kteří ho nepoužívají, popř. jinou alternativu. 🙂
Jak to v praxi teda celé vypadá, můžete najít na tomto videu. Pokud používáte nějaký inteligentní webový prohlížeč, jako je Firefox nebo Opera, tak tyto prohlížeče rozpoznají, že jste na stránce pro RSS a nabídnout Vám přímo tlačítko pro odběr, třeba i do Google Reader a o nic víc se nemusíte starat. Za zmínku také stojí, že si můžete vybrat různé kategorie či rubriky, které chcete na daných serverech odebírat.

Výhody:
Vše na jednom místě – konec přemýšlení nad tím, na jaký web se při kafíčku v práci zapomněli.
– Anonymita – Stránka Google Reader přeci jenom vypadá lépe, než přímo server Novinky.cz a není jak pěst na oko pro ostatní na pracovišti pro Vašeho šéfa.
– Bez reklam – ano, většina reklam neprojde přes RSS.
– Budete chytřejší.
– Méně času u PC.
– Méně frustrací při čekání na cokoliv kdekoliv.

Nevýhody:
Pro použití musíte mít o něco větší IQ než sklenice vařených okurek.
– Mobilní čtečky mají problém se zobrazením multimediálního obsahu, tragédie jsou videa z YouTube.*
– RSS články jsou návykové. Člověk se musí naučit „umět“ kliknout na Přečteno bez toho, aniž by to přečetl.**

Závěrem bych dodal 2 věci: První – RSS všech WordPress blogů (i těch, které to nemají na úvodní stránce uvedeno) se nachází na adrese http://nazevblogu.wordpress.com/feed/. Tuto adresu přenesete do Google readeru a už Vám neunikne žádný článek od Vašeho bloggera.
Druhá – donuťte sebe a všechny Vaše blízké, ať začnou používat RSS čtečky! Proč? Snad budeme kolektivně chytřejší národ! Ona událost v Berlíně byla chvíle, když seděl na přednášce sira Tim Berners-Leeho, který se zmínil o Higgově bosonu. Samozřejmě, já věděl, co Higgsův boson je, protože jako správný člověk s obecným vzděláním mám znalosti částicové fyziky. Taky jsem sledoval přímý přenos z CERNu, když (krom jiného) v podstatě oznamovali držitele Nobelovy ceny za fyziku pro rok 2013***. BTW: To by mělo být nejsledovanější video na YouTube, ne sračky typu Gangnam style. Ale zpátky do Berlína…
V tu chvíli jsem spatřil jeden pár ala pipina-šampón, který byli tak 2 m ode mne. Přemýšlel jsem, jak se sem dostali, když se ona růžově oděná blondýna zeptala svého nalakovaného, soláriem vytuněného kašpara, co je Higgsův boson. Neměl ani ponětí, o čem je řeč. Oba neměli. Bylo mi jich upřímně líto.

Edit:

Na tomto odkazu je velice pěkně popsán Google Reader.

*Tip: Tragédie se dá však snadno řešit pomoci označení článku značkou. Pak stačí až budete u PC, nalistovat si stránku Google Readeru s příslušnou značkou a projet si ony problematické články.
**Nedoporučuji toto dělat pro tento blog, implementoval jsem speciální funkci, která automaticky zjistí, že jste to udělali a budete prokleti na 7 let počínaje okamžikem od údajného přečtení článku.
***Přednáška proběhla 4. června, tento článek byl napsán 11. 1. 2013. Nobelovace cena je standardně udělována na přelomu Září/Října, přičemž nominace se uzavírají v polovině roku a Higgs to pro rok 2012 nemohl stihnout.
Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Android, Počítače a Internet. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na RSS aneb jak mít příjemné čekání

  1. Pingback: 1. den | My space, my world.

  2. Pingback: Co blog vzal a co blog dal… | My space, my world.

  3. Sedmi napsal:

    Aha 😃 Btw odkaz na ten popis Google reader mi hodil „access denied“. Ale podívám se na to, díky.

  4. Pingback: Trocha kritiky nikdy neuškodí… | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s