Ententýky dva špalíky,… kde atomovka udělá bum

Píše se úterý 12. 2. 2013. Jako vždy, jsem zašitý v POREKA (naše meditační místo v kanceláři). Sedím v masážním křesle a koukám na Boardwalking Empire Season 02. Najednou slyším povyk, někdo něco kráká do rozhlasu. Říkám si, že nebudu přitahovat zbytečnou pozornost a ptát se, co se děje. Ostatně, za pár hodin se to taky dozvím.

Po dalším cliffthangeru jsem se rozhodl vytříděné myšlenky ohledně výzkumu hodit na papír. Vracím se do kanceláře, k PC. Nikde nikdo, asi nějaká porada.

Když jsem už 2 hodiny sám, tak mi to začíná být podezřelé.

Pak se objevuje jeden můj korejský kolega a říká, že měli důležitou poradu. „Whatever…“ říkám si v duchu.

Po práci mne čeká tradiční program. Už jsem si zvyknul na to, že Korejci chodí do posilovny především kvůli tomu, aby mohli koukat na televizi. Včera to však bylo jiné.

Všichni koukali na jeden a ten samý kanál, na kterém se pořád opakovalo to samé – záběry výbuchů atomových bomb na pozadí vlající severokorejské vlajky a pálení jihokorejských/amerických vlajek. Nemusím být raketový vědec, aby mi bylo jasné, že to nevěstí nic dobrého.

236562-original1-2893dNa pokoji jsem se od spolubydlícího dozvěděl, že KLDR odpálila další atomovku. Prý rozměrově podstatně menší. Možná tak malá, aby se vešla do balistické rakety, kterou KLDR odpálila minulý rok v prosinci.

Co na to svět? Samozřejmě, všichni to odsoudili, včetně Ruska a Číny, které říkají, že si v žádném případě nepřejí žádné atomové zbraně na korejském poloostrově. A stejně mi to nedá…

Je mi velkou záhadou, kde ta Severní Korea, země, která nemá potraviny, nerostné suroviny, průmysl, turismus nebo třeba elektřinu, sehnala takové věci, jako je obohacené plutonium, naváděcí systémy balistických raket, raketové palivo, telekomunikační techniku atd. To nejsou věci, které tady rostou na stromech. Tady rostou mandarinky a z těch neudělá atomku ani MacGyver!

A i když máte štěpný materiál, neznamená to, že máte bombu. Kecy o tom, že návod, jak sestrojit atomovou bombu najdete na internetu, tak jsou doménou amerických akčních filmů/seriálů. Realita je jiná. Odněkud to know-how vzít musíte. To bude asi hlavní důvod, proč KLDR neukázala žádné bližší záběry svých zařízení. Přeci jenom, přítomnost azbuky a čínských znaků by se blbě vysvětlovala.

SKOREA-NKOREA-MILITARY-NUCLEAR-TEST A co na to Jihokorejci? I po slušné mediální masáži je jim to vcelku putna. Pokrytectví Ruska a Číny je taky nechává kladné. Moc dobře ví, že KLDR hraje jenom o peníze, elektřinu a humanitární pomoc. Nikdo však neví, jak se Kim Čon-un zachová. Je v pozici nový. Co od něj můžeme čekat, je ve hvězdách. Má za sebou slušné úspěchy a droga jménem „moc“ stoupá rychle do hlavy.

Během mého pobytu v Koreji jsem už párkrát na zeď svého xichtbooku napsal: „Hmm, tady to bude ještě zajímavé.“

North Koreans participate in celebrations for the 60th anniversary of the founding of North Korea in PyongyangKdyž jsem dneska kráčel do práce, cestou potkal několik tanků, hromadu vojáků, kteří mne bedlivě sledovali, protože jsem si musel zase obléct svou zimní – maskáčovou bundu, tak mi bylo nad slunce jasné, že tady to bude ještě opravdu zajímavé, ale já už u toho nebudu.

Dokážu přežít jazykovou bariéru, „jinou“ mentalitu, neskutečně odporné korejské jídlo. Dokážu přežít to, že mi nefungují platební karty a i na tu zimu jsem si už zvyknul, ale aby mi někdo práskal atomovky za humny, tak to už je i na mne moc.

Takže na vědomost dávám:

Prcám na to, nabírám směr Evropa!

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování, Oznámení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Ententýky dva špalíky,… kde atomovka udělá bum

 1. korejské jídlo není tak špatné :-). Fakt to balíš?

  • KUTlime napsal:

   Ano, přesně tak. Člověk musí vědět, kdy je dobré si přestat hrát na hrdinu.
   Jsem sice zvídavý člověk, ale termonukleární reakci zblízka opravdu vidět nepotřebuji. Každý den při cestě z/do práce několikrát kontrolují vojáci.
   Jako bonus, Korea vyhlásila stav bojové pohotovosti, což je stav, ve kterém moje cestovní pojištění přestává platit a jakmile se mi tady něco stane, tak jsem v háji, protože nemám barák, na který bych si mohl vzít hypotéku, abych zatáhnul účet v nemocnici. 😉
   (Pro ilustraci – O Vánocích jsem absolvoval vyšetření lékařem a jednu injekci do svalu, což mne v přepočtu vyšlo na 6800,- Kč.)

 2. vimneok napsal:

  a kdy to tam balíš?

 3. KUTlime napsal:

  Asi opravdu co nejdříve, protože o víkendu se mi stala jedna velice nemilá příhoda při výstupu na jednu sopku a musím zdrhnout co nejdříve. Ne, ani tak před těmi atomovkami, ale před účtem za transport helikoptérou horské služby. 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s