The Bucket list #14 – Plavit se gondolou v Benátkách/Gondola sail in Venice

Venice. A beautiful town in Italy. Romanticism in pure form. I was looking forward to see a Venice since I was 12 years old. When I was fifth grader I bought a comic book for children. There were two characters (I can’t remember their names) and the story took place in Venice. There was lots of puzzles and “fun facts” about Venice. That was the moment when I started to looking forward to see Venice and sail with gondola around Venice.

2013-06-11 20.03.17

I knew that sooner or later I will go there but it took me 15 years to accomplice this item. 🙂 It wasn’t gondola exactly (100 euro is too much for just for fun 60 min ride), it was 15 m long boat but who cares. At least, it was all for free. 🙂

2013-06-11 18.43.48The first impression was: “Oh, Jesus Christ, another profaned tourist attraction for Americans.” The second impression was that there isn’t enough canals in Venice. Yes, exactly. There ISN’T enough canals in Venice. You can mistake Venice with any another Italian city for most of the time. You across small bridges every now and then but that is it. Nothing else. The big expectation problem probably.

It takes few hours to walk around whole Venice. At least, there was architectonic Biennale so there was something to do. I will to see Venice at least one more time and I sail gondola with someone special. 😉

For now, the bucket list item #14 is accomplished.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Bucket list. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na The Bucket list #14 – Plavit se gondolou v Benátkách/Gondola sail in Venice

  1. Pingback: The bucket list aneb předtím, než natáhnu bačkory… (Aktualizováno 25. 6. 2013) | My space, my world.

  2. Pingback: 2013 – The end | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s