The bucket list #64 – Přiznat se ke svým 2 největším hříchům/Make confession about my two greatest sins

It isn’t easy to write about this. I have made looooots of sins during my life but two of them were particularly bad. I blatantly lied to two persons which I really loved. I didn’t want hurt them because of my stupidity still, it was a cheap shot to both of them.

When I was creating my bucket list, I put item #64 like item which will be there unaccomplished for rest of my life.  I was firmly resolved to take my dirty secret into my grave.

It was solid decision until Saturday, one week ago. During one really unpleasant gathering with my good friend and roommate, I broke my silence. I must say that my friend/roommate has no blame. It was unpleasant because accompany which I took with me. I had to remove another knife from my back because bad decision which I have made.

It was deliberation moment. For very long time, I wasn’t able to think that clearly like during that Saturday. I have realized that I systematically do same mistakes again, again and again. I have realized that I must change something so I have changed something. I have changed my attitude to certain things and people.

In the middle of night, I took the phone and made the confession.

Sorry MK and HS. I hope, you will forgive me someday.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Bucket list, Oznámení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na The bucket list #64 – Přiznat se ke svým 2 největším hříchům/Make confession about my two greatest sins

  1. Pingback: The bucket list aneb předtím, než natáhnu bačkory… (Aktualizováno 7. 7. 2013) | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s