Retro: Thriller od MJ

Dnes je to přesně 30 let, co spatřil světlo světa jeden z nejlepších videoklipů historie – Thriller od Michaela Jacksona. Navázal tak na úspěch stejnojmenného alba, které vydal o rok předtím.

O MJ si můžete myslet, že to byl divný patron, co tančil s jednou rukou v rozkroku, že to byl pedofil (nikdy nebyl odsouzen, vyrovnal se mimosoudně), že to byl Bůh popu, prostě si můžete myslet, co chcete, ale jedna věc se mu upřít nedá – svému řemeslu opravdu rozuměl. Když šlo o pop, udělat show či bořit zažité konvence, MJ v 80. letech neměl konkurenci.

MJ napsal Thriller spolu s Johnem Landisem, který ho i režíroval. Má cca 13 minut a těchto 13 minut změnilo hudební historii. Klip spojuje kvalitní filmový střih, kostýmy a masky, spolu s výbornou hudební choreografií. MJ tak ukázal, že hudba se dá servírovat i jinak. Vytyčil novou éru, která žije dodnes. Hudební scéna už nebyla nikdy stejná.

Klip se dočkal mnoha ocení, např. jako nejvlivnější hudební video všech dob, či zápis do Guinessovy knihy rekordů. Taky jako (zatím) jediný hudební videoklip se dostal do knihovny amerického kongresu, do národního filmového registru, obdoby českého zlatého fondu kinematografie. V tomto registru najdete klasiky jako Frankestain, Ben Hur, Občan Kaine, Forrest Gumpa nebo od minulého roku také Matrix.

Slovo „zatím“ je spíše z povinnosti, protože dnešní videoklipy nesahají Thrilleru ani po kotníky. Dnešní videoklipy jsou přehlídka přehnaného make-upu (takže masky zůstaly 🙂 ), silikonových koz a příšerného hudebního vkusu, bez špetky nápadu. Tehdy se vybíralo podle schopností, dneska už jenom podle obličejové masky a čísla poprsí.

MJ byl možná kontroverzní, ale jeho Thriller je stále nepřekonaný.

R.I.P.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Oznámení, Recenze. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Retro: Thriller od MJ

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s