Kuba – Rok poté

Je to přesně rok, co jsem seděl na kopci a s doutníkem v puse shlížel na údolí Viňáles na Kubě. Ve svých zážitcích jsem popisoval Kubu jako zemi, která už nemá moc, co nabídnout, protože punc tropického socialismu je už pryč. Několikrát jsme na toto téma vedli diskuzi s mým dobrým kamarádem a velkým cestovatelem Pavlem, který byl na Kubě dvakrát, ale už je to pár let.Jsem rád, že jsem si mohl aspoň trochu přičichnou k tomu pověstnému tropickému socialismu a zjistit, co udělalo Kubu Kubou, ale je neuvěřitelné, že se něco takového může rozplynou tak rychle. Při hlubším zamyšlení se však přestávám divit. Mnoho Kubánců na to čeká už desítky let. Představte si, že vám někdo (a nevíte přesně kdo) odepře všechny výdobytky moderní doby a jste nuceni žít na úrovni 50. let minulého století, i když máte dobrou představu o okolním světě, na rozdíl od Severokorejců. Pak se ony výdobytky objeví u vašeho souseda. Taky je budete chtít…

Minulý rok nebyl problém potkat Kubánce, kteří měli nejnovější iPhone (i když jim byl v podstatě na nic), chodí ve značkovém sportovním oblečení a měli na sobě více zlata, než má centrální banka ČR v trezoru.  Pokud jsem si tím nebyl jistý, tak včerejší reportáž v 168 hodinách mě o tom utvrdila. Unikátní tropická socialistická groteska byla nahrazena špatně živeným kapitalisticko-socialistickým hybridem. Něco jako kdybyste vzali čínské kung pao, zamíchali ho s daiquiri a nechali zapéct v pračce.

Před měsícem jsem si v letadle z Šanghaje do Šiamenu přečetl, že USA povila vstup Američanů na Kubu. Bylo mi jasné kam to povede. Ti, co ještě měli sílu pracovat, půjdou už jenom žebrat. Nedávné oficiální otevření Kuby západu je tak jenom závěrečná řeč obhájce režimu před vynesením rozsudku smrti – eutanazií.

Kuba se tak stává ohromnou příležitostí, kdo umí vzít příležitost za pačesy. Sám na to nemám odvahu a prostředky, ale na Kubě nespočet podnikatelských příležitostí. Vřele doporučuji velké dopravní stavby. Tam to bude asi největší fičák. Jiné stavební firmy, zabývající se např. opravou chátrajících domů mají také na desítky let vystaráno.

Kde na Raul vezme peníze? No přeci stará dobrá ropa. A beztak vymyslí i něco jiného. Proto všichni, kdo chcete pohádkově zbohatnout – šup šup na Kubu. Vlak se právě rozjíždí!

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Kuba – Rok poté

 1. Sedmi napsal:

  to zni zajimave… 😛

 2. KUTlime napsal:

  I pro překladatele se tam místo určitě najde. 😉

 3. Pingback: Cestopis: Kuba aneb nejhorší cestovatelský zážitek „so far“ | My space, my world.

 4. rado bolerazsky napsal:

  keby to bolo z tvojej hlavy…lenze toto si niekde vyciital od druhych!si sraac!a velky chuj!

 5. Pavel napsal:

  Ahoj, výlet na Kubu mam před sebou a to cos napsal je super, par dobrých rad ale hlavně super složené pocteni.

  • KUTlime napsal:

   Díky! Mohu poprosit o krabici Monte Cristo doutníků? Stačí fake z ulice za 20-25 CUC max za 20 kusů. Když to hodíš do podpapubniho zavazadla, nikoho to zajímat nebude. Můžeš jich přivést více, řeknu Ti, komu je v Praze prodat za dobrý peníz.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s