Jak blokovat a serfovat na Androidu bez reklam a nutnosti root

Dnes opět jeden technický článek. Před chvíli jsem dostal dotaz od kamaráda, jestli nevím, jak blokovat na Androidu reklamy. Už je to více než rok, co jsem si všiml, že nikdo z českého internetového prostředí nenapsal, jak blokovat reklamy na Androidu bez nutnosti rootu. V angličtině tyto návody samozřejmě jsou. Proto si dovolím tuto mezeru zaplnit.


Aktualizace: 08. 08. 2017

Článek se poněkud zastaralým a proto jsem vytvořil nový, aktualizovaný článek – Jak blokovat reklamu na Android telefonech v roce 2017 (Facebook, YouTube, Messenger, Skype a další), kde se dovíte jak mnohem lépe a pohodlněji blokovat reklamu ve svých Android telefonech a tabletech.


Aktualizace: 26. 5. 2016

Pokud chcete kvalitní, jednoduché a funkční řešení a nevadí vám obětovat nějaké peníze, doporučuji řešení AdGuard. Používám ho už skoro rok a mohu ho vřele doporučit. O překlad se postaral tento pán, takže vše je v češtině.


Čtěte také – chcete mít Spotify zadarmo bez reklam?

Pokud chcete poslouchat hudbu a otravné reklamy na YouTube vám lezou krkem, můžete si snadno opatřit zdarma Spotify bez reklam! Návod zde.


Ve zkratce, co to je root, jak pracuje blokování reklamy. Root je administrátorský účet pro systém Android. V Androidu existuje kvůli Linuxu, na kterém je Android postaven. Většina renomovaných výrobců dělá všechno proto, aby uživatelé Android zařízení neměli root z prostého důvodu – můžete tak snadno ukrást drtivou většinu placených aplikací. Existují ovšem i výjimky a mnoho čínských výrobců prodává své telefony předem rootnuté, protože copyrights je to poslední, co v Číně řeší. Osobně si vzpomínám na jeden večer, kdy mi Lan ukazoval aplikace ve stylu YouTube, kde máte všechny filmy, popř. hudbu. Autorské svazy na to hází bobek, protože Čína. Ale to jsem odbočil…


Já osobně root nemám, protože ho už nepotřebuji. Samsung mne svým KNOX pitem donutil přemýšlet, jestli ztratit záruku a rootovat nebo ne. Po troše experimentovaní jsem zjistil, že root už není třeba, protože jsem ho primárně potřeboval ke kradení aplikací, které už nekradu (a platím za ně) a blokování reklamy. Podělím se s vámi o nabité znalosti a zkušenosti.

Bod I. – Instalace Adblock Plus

Adblock Plus je aplikace, která vám bude blokovat reklamy. Pro svou práci nepotřebuje root. Ten si jenom používal pro úpravu nastavení wifi, kterou si můžeme udělat sami. Pojďme tedy krok po kroku:

Krok č. 1 – Povolení instalace Neznámých zdrojů

Nastavení -> Zabezpečení -> Neznámé zdroje (Zatrhnout!)

wpid-screenshot_2015-09-03-12-18-22.jpg

Je možné, že se položka bude jmenovat jinak, např. Instalovat z neznámých zdrojů.


Krok č. 2 – Instalace Adblock Plus apk balíčku

Otevřete si tento odkaz, kde si přímo můžete stáhnout instalační APK balíček. Po stažení si ho nainstalujte. Na konci instalace dejte možnost Otevřít.


Krok č. 3 – Nastavení Adblock Plus

Nastavení proveďte podle níže uvedeného obrázku.

wpid-tempfileforshare_2015-09-03-13-10-40.jpg


Krok č. 4 – Nastavení wifi pro práci s Adblock Plus

Připojte se na libovolnou wifi. V liště oznámení by se vám mělo objevit oznámení Adblock Plus: Čekání na připojení na portu xxxx (zpravidla 2020). Toto číslo si zapamatujte.

wpid-tempfileforshare_2015-09-03-13-24-04.jpg

Přejděte do nastavení wifi. Otevřete si nastavení wifi, ke které jste aktuálně připojeni. Dlouze podržíte prst na názvu wifi sítě a vyberte Upravit konfiguraci sítě.wpid-tempfile_2015-09-03-12-33-36.jpgPak…

Upravit konfiguraci sítě -> Zobrazit rozšířené možnosti.

U položky Proxy zvolte Ručně a do položky Název hostitele serveru proxy vepište localhost. Do Port serveru proxy vepište číslo, které bylo uvedené v oznámení Adblock Plus (standardně 2020).wpid-tempfile_2015-09-03-12-37-50.jpg

Jakmile je toto učiněno, Adblock Plus změní v oznamovací oblasti hlášení na Reklamy jsou blokovány na wifi připojení.

wpid-screenshot_2015-09-03-12-06-21.jpg

To je vše. Tohle nastavení si Adblock Plus dělal v předchozích verzích Androidu sám za pomocí roota. Teď si toto nastavení musíte dělat sami u každé wifi sítě. Ze své vlastní zkušenosti si na to rychle zvyknete a je to drobnost, kterou můžete vyřešit hned při vepisování hesla k wifi.


Krok č. 5 – Nastavení mobilního internetu pro práci s Adblock Plus

Pak nám zbývá ještě jedna věc – blokovat reklamy pokud jste připojení přes mobilní data.

Nastavení (část Připojení) -> Další sítě -> Mobilní sítě -> Názvy přístupových bodů -> Konkrétní přístupový bod.

Opět změňte nastavení u Proxy a Port na localhost a port, který Adblock Plus používá (standardně 2020).

wpid-screenshot_2015-09-03-12-46-02.jpgwpid-screenshot_2015-09-03-12-46-28.jpgwpid-screenshot_2015-09-03-12-46-55.jpgwpid-screenshot_2015-09-03-12-47-32.jpg


Díky tomu bude blokována většina reklam ve vašem zařízení i na mobilních datech! Funguje to skvěle, např. pro YouTube. Bohužel, existují i aplikace, kde to nefunguje a stále se zobrazuje reklamní proužek. Tady můžete sáhnout např. po této placené aplikaci Adguard.

Pokud si číslo portu už pamatuje a považujete oznámení o tom, že funguje za zbytečná, na Androidu 5.x.x máte možnost jednoduše zablokovat všechna oznámení z aplikace Adblock Plus.

Nastavení (část Zařízení) -> Zvuky a oznámení -> Upozornění aplikací

Tady klikněte na Adblock Plus a dejte Blokovat.

Tu a tam se stane, že Adblock Plus spadne. To poznáte jednoduše – začnou se vám zobrazovat reklamy tam, kde se předtím nezobrazovaly. Restartujte telefon nebo spusťte Adblock Plus znova.Bod II. Instalace Adblock Plus rozšíření do Firefoxu

Adblock Plus aplikace je původně rozšíření do Firefoxu. Jako takové si později našlo cestu do všech hlavních prohlížečů. Na Google Chrome je to nejstahovanější doplněk, čemuž se ani nedivím. Google žije z reklam, což je také důvod, proč bych nikdy v životě nepoužil Google Chrome, ale právě Firefox. Google dělá všechno proto, aby reklama nešla blokovat. Firefox je naopak díky svému open-source základu a vysoké míře možného přizpůsobení vykreslujícího jádra ideální pro blokování reklamy a tedy pro někoho, kdo nemá rád internetovou reklamu (já). Mobilní Firefox je skvělý prohlížeč, nejen kvůli možnosti blokovat reklamy na úrovni samotného prohlížeče, ale má také synchronizaci mezi verzí pro stolní počítače a jiná zařízení.


Krok č. 1 – Stáhněte si a nainstalujte Firefox z Google play. Odkaz zde.


Krok č.2 – Instalace rozšíření Adblock Plus do mobilní verze Firefox

Buď pomocí Firefoxu skočte přímo na tuto adresu nebo ve FIrefoxu sledujte tento postup:

Menu -> Nástroje -> Doplňky -> Procházet doplňky Firefox.

Do hledání potom napište Adblock Plus.


Krok č. 3 – Nastavení Adblock Plus rozšíření v mobilním Firefoxu

Klikněte na Přidat do Firefoxu a poté se znova vraťte do Doplňků. Tam už na vás bude čekat nový doplněk Adblock Plus. Klikněte na něj a v menu si nastavte EasyList Czech & Slovak.

wpid-screenshot_2015-09-03-12-10-53.jpgwpid-screenshot_2015-09-03-12-12-23.jpgwpid-screenshot_2015-09-03-12-13-50.jpg

To je vše. You are good to go. You are (almost) ads free! 😉


Rada na závěr: S rootem budete mít v mnoha věcech na Androidu jednodušší život. Blokování reklam je jedna z oblastí. I když jsem psal, že root nemám a vcelku ho nepotřebuji, v lednu 2017, až mi vyprší záruka, root stejně provedu. Normálně bych tou dobou měl už jiný telefon, ale vidím to jako málo pravděpodobné.

PS: Kdybyste měl někdo zájem si přečíst, jak blokovat reklamy ve Skype, tak dejte vědět do komentářů. 😉

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Každodenní život. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Jak blokovat a serfovat na Androidu bez reklam a nutnosti root

 1. MIlan napsal:

  Některé telefony mají ROOT od narození – např. XIAOMI. Alternativní ROM – CM apod.
  Bez ROOT si to nedovedu představit. Každý člověk by měl mít neomezenou kontrolu nad věcí, kterou vlastní….

 2. Aleš Baláš napsal:

  Bohužel po nastavení portu mi prestala fungovat komunikace v Gmailu. Takže spojení google Chrome a ADB je sice funkční, ale nepoužitelná.

  • KUTlime napsal:

   Mas nekolik alternativ – nepouzivat Google Chrome, pouzit misto Adblocku Adguard nebo asi nejsnadnejsi – jinou email aplikaci, treba vestavenou Email aplikaci.

 3. mim napsal:

  Daju sa nejako zablokovat reklamy priamo vlozene vo videach v youtube? Vcera som pocuval jeden koncert /vazna hudba/ a 4 krat tam drblo reklamu. Len tak ma vyhodilo z toho. Dakujem za radu

  • KUTlime napsal:

   Jedna možnost je přes VPN prohlížeče Opera, což by mělo fungovat i na Androidu, ale je to drbání se levou rukou za pravým uchem. AdBlock by to měl taky chytat, ale co vím, tak Google proti tomu aktivně bojuje a obchází ho. Zde mohu poradit nákup vyzkoušejte Adguard. Nevím, jestli pomůže přímo na YouTube, protože na YT už nekoukám, tak to nemám jak ověřit.

   • mim napsal:

    nepomohlo. ale dakujem za radu. musim patrat dalej 🙂

   • KUTlime napsal:

    Ani ten Adguard nepomohl? Má trial verzi.

   • mim napsal:

    v popise aplikacie je, ze funguje iba Yandex Browser a Samsung, ze v inom nie. Tak som to ani neskusal. Mam Huawei P8 Lite 🙂

   • KUTlime napsal:

    Jestli máš na mysli Adguard tak ten to zablokuje spolehlivě, včetně aplikace YouTube. Vyzkoušej a uvidíš.

 4. Lukáš napsal:

  Po všech krocích ve WiFi připojení mi pořád ad Block hlásí, že čeká na přenos dat na portu 2020 a tel se mi ani k WiFi nechce připojit. Nevíte kde je chyba?? Děkuji

 5. Bob napsal:

  Nevíte někdo jak blokovat reklamy přes spuštěná data s Operou Max. Nemyslím tím jen v prohlížeči ale komplet. Adguard na lokální VPN funguje dobře, ale nelze spustit s Operou Max. Na lokální HTTP server zase funguje pouze pro wifi. Mám Redmi 3s Global bez rootu. Díky

  • KUTlime napsal:

   Tam to lze také, ale musí se u profilu mobilního připojení nastavit přesměrování podobně jako u WiFi profilu. To by mělo stačit.

   • Bob napsal:

    V Adguardu mám nastaveno HTTP proxy, port 8080, manuální nastavení. V nastavení AP mám proxy 127.0.0.1, port 8080. Reklamy se ale zobrazují. Co dělám špatně?

   • KUTlime napsal:

    AP je myšleno co? Zeptal bych se podpory Adguardu, na první pohled se mi to jeví správné nastavení. Zkusil bych experimentovat s nastavením u APN v mobilních sítích, tam je to potřeba nastavit.

   • Bob napsal:

    AP názvy přístupových bodů. Přesně tak to mám nastaveno. Ve FAQ v Adguardu se píše že v nastavení http proxy to bez rootu u 3g/4g sítí nefunguje. Je jiná možnost?

   • KUTlime napsal:

    To je divné, že bez rootu to nefunguje. To říkal i Adblock a ten fungoval i bez rootu.

   • KUTlime napsal:

    Nepoužíval bych Opera Max. To je další možnost.

   • Bob napsal:

    Jenže Opera max ušetří dost dat mimo prohlížeč (greader atd.). Já jen jestli není nějaká jiná možnost…

   • KUTlime napsal:

    Na gReader bych si koupil Pro verzi a nechal bych ho synchronizovat offline obsah na WiFi.

   • Bob napsal:

    Pro verzi mám a kdysi jsem to takhle dělal, ale pokud člověk nemá rychlou wifi tak stažení pár set stránek nějakou dobu trvá…

    Je nějaká jiná možnost ohledně blokování reklam s Operou Max bez rootu?

   • KUTlime napsal:

    Laborovat s nastavením Adguardu, poptat se na fóru, možná zkusit uplatnit Adblock pro APN, nic víc mě nenapadá. Adguard pracuje na nějakém řešení, kdy není jediná VPN aplikace, ale kdy to bude, netuším. Tam je myslím omezení i ze strany Androidu.

 6. bobika napsal:

  Nevíte někdo jak blokovat reklamy přes spuštěná data s Operou Max. Nemyslím tím jen v prohlížeči ale komplet. Adguard na lokální VPN funguje dobře, ale nelze spustit s Operou Max. Na lokální HTTP server zase funguje pouze pro wifi. Mám Redmi 3s Global bez rootu. Díky

 7. Pingback: Což takhle 100 000? | My space, my world.

 8. Pingback: Rok bez YouTube | My space, my world.

 9. Pingback: Jak blokovat reklamu na Android telefonech v roce 2017 (Facebook, YouTube, Messenger, Skype a další) | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s