Recenze: Gomorra – La serie

Žil byl jednou jeden novinář, který žil ve městě, o kterém se traduje pověst: Vidět Neapol a zemřít. Bohužel, toto rčení nabylo nepříjemně reálné dimenze. A tak náš novinář vzal odvahu do hrsti (o rozumu se hovořit opravdu nedá) a řekl si, že se pokusí s tím něco udělat. Dneska o tom, co vznikne, když jdete hlavou proti zdi, popř. kulkám. Doporučená hudba ke konzumaci článku opět přibalena.

Roberto Saviano je italský novinář, který se narodil v roce 1979 v Neapoli. Od roku 2002 píše články s tématikou Camorry (italská mafie působící v Neapoli). Kdo jste tam byl, určitě mi dáte za pravdu, že to je tak trochu jiná Itálie. V roce 2006 Savianovi vychází první kniha – Gomorra (česky Gomora, anglicky Gomorrah). Ve své knize se detailně zabývá tématikou italské mafie v Neapoli, popisuje příběhy lidí, zločiny i politické pozadí. Saviano odkryl roušku tajemství neapolského podsvětí a přinesl zájem veřejnosti. V roce 2008 z bezpečnostních důvodů odchází z Itálie.

Kniha má zvláštní přesah. Mně osobně dělala společnost na Kubě v roce 2014 a vřele doporučuji k přečtení. Jestli si říkáte, proč byste měli číst o mafii kdesi v daleko na jihu, tak vězte, že zjistíte, jaký je osud vaší Luis Vutton kabelky, čím se vlastně prohrabujete, když nakupujete značkové zboží ve oblíbené pobočce Zara.

O knize ovšem tento článek není. V roce 2008 vznikl na motivy knihy ne příliš povedený film Gomora. To, že se film úplně nepovedl, se není čemu divit. Téma je velmi obsáhlé a komplikované. Dost možná i proto vznikla 12ti dílná TV série na motivu Savianovy knihy.

Sérii v průběhu ledna až března odvysílala i ČT, kde jsem ji postřehl (resp. na ivysílání). Příběh se točí okolo rodiny Savastánových, jejíž hlava je hlava neapolské Camorry. Každá epizoda nahlíží na příběh očima někoho jiného. Jednou se střetneme s nepoctivým bankéřem, poté ocitneme v kůži mladého poslíčka nebo přistěhovalce černé pleti.

Řeší se problémy běžného života i ty, které nás, běžné smrtelníky nepotkají. Můžete tak nahlédnout, jak je těžké předat „firmu“ synovi, finanční problémy se nevyhýbají ani mafiánským rodinám, co to znamená vypít kalich hořkosti až do dna nebo také, že pýše předchází pád.

Série jako taková funguje jako celek i jednotlivě. Gomora vyniká prakticky ve všech ohledech. Casting, výkony herců, scénář, výprava, do které bylo zainvestováno nemálo peněz, kamera, střih atd. Kdybych měl něco vypíchnout, tak to budou ony herecké výkony a hudba. Uvěřitelné, živé a lidské. Mnoho postav zažívá dynamický charakterový posun, který se odehrává přímo před našima očima a herci je zvládají na výbornou.

Celou sérii doprovází italská skupina Mokadelic, která vytvořila strhující soundtrack, který vydrží na mnoho hodin opakovaného poslechu. Ikonickou písní je Doomed to Live, kterou doufám posloucháte nyní.

Série se uzavírá střetem všech postav, které doposud přežily. Pokud vydržíte do poslední minuty, budete zírat na závěrečné titulky s otevřenou pusou.

Vidět Gomoru a zemřít.

*****

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Recenze: Gomorra – La serie

 1. bohynejin napsal:

  Díky za tip, Gomoru jsem viděla a líbila se mi, ale o seriálu jsem nevěděla. Boh http://dvetricitky.cz/muzi-ktere-musite-znat/

  • KUTlime napsal:

   Rádo se stalo.

  • KUTlime napsal:

   S Paulem Coelhem jsem se osobně setkal v Berlíně v roce 2012. Nepůsobil nijak významně nebo oslnivě, zato myšlenky měl výborné. Do teď si pamatuji několik vět, které pronesl.

   • bohynejin napsal:

    No no no! Se jako tady budeme předhánět? 🙂
    Vyměním Coelho za Saviana 🙂 Mimochodem jsme včera s Fatalkou řešily, že nám nějak od P.Coelho nepřišla pozvánka na setkání v Pze. Stejně jako se ztratila pozvánka od Sofie Vergary na její svatbu.
    Není nic nespolehlivějšího, než pošta.

   • KUTlime napsal:

    Nepředháním, jenom chválím a potvrzuji výběr mužů. Přemýšlím, jak by asi vypadalo setkání se Savianem…

 2. Pingback: Recenze: Gomorra – La serie (2. série) | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s