Cestopis: Švédsko – Stockholm – Muzea, loučení a anální kolíky

Dneska je náš poslední den ve Stockholmu. I když to tak úplně není jisté, ale to bych předbíhal.

Večer jsme padli s Robin do postele jako hlavy na gilotině. Řekli jsme si asi dvě věty přes uličku v pokoji, než Robin usla uprostřed třetí.
Po snídani nás Wildfried odvezl kousek cesty k nejbližší stanici metra, ale jelikož nám to trvalo, neměl čas nás zavést celou cestu. Vyhodil nás u zámku Drottninholm, což je taky vysoce hodnocená památka na Trip Advisoru. Asi díky počasí a tomu, že ve střední Evropě máme takových zámků plno, nás to nějak nebralo. Umístění hezké, ale radši bych bral ten bílý dům u jezera.
image

Ještě u Wildfrieda jsem zjistil, že nám nejde zařídit check in pro let ze Stockholmu do Kodaně. Podpora Ryanairu mi řekla, ať se jdu vycpat nebo se obrátit na prodejce letenky. Poslal jsem tedy email Skypickeru v 10 ráno a teď v 19 hodin zatím nic. Nejvtipnější na tom je, že letíme sice až zítra, ale dneska nám propadnou letenka do Prahy. No uvidíme, jak a jestli se odsud dostaneme.
Dopravili jsme se do centra a naměřili si to postupně do malé galerie národního muzea, armádního muzea, výstavy na počest Anny Frankové, muzea mincí a končili jsme v Nobelově muzeu na Gamla stanu. Vše bylo zdarma. Byli jsme zkusit ještě klenoty v královském paláci, ale 150, resp. 75 švédských korun pro dospělého, resp. studenta nám přišlo moc.
Galerie byla akorát, měli tam jednoho průměrného Picassa, druhořadého Gogeina a malého Rembrandta, ale to bylo vše. Měli tam ještě několik povedených obrazů, ale autory si už nevybavuji. Taky tam měli asi 2 m vysoký anální kolík od Paula McCartneyho (ne toho zpěváka). Zeptal jsem se Robin, co ona na to. Robin ho okomentovala slovy, že by se do něj celá vešla, ale naopak to vidí bledě.
image

Armádní muzeum je spíše pro fanoušky válek mezi 16. – 19. stoletím. Jelikož Švédsko zůstalo neutrální v obou světových válkách, 2. patro o moderní armádě nestojí za pozornost.
image

V přízemí však byla česká výstava Obrazy z 1. světové války. Snad poprvé, co jsem v zahraničí narazil na vynaložené peníze ministerstva zahraničí.
image

V muzeu mincí je k vidění největší mince na světě, biliónová bankovka a jinak asi nic moc zajímavějšího tak není. Ty stovky a stovky jednotlivých mincí nepočítám.
image

Mne tam asi nejvíce zaujala Švédka, co seděla na recepci. Byla to nejhezčí žena ve Švédsku, o které vím, že byla Švédka. Roztomilá, pihovatá blondýnka okolo 25 let. Robin se smála mým pokusům ji sbalit. Bohužel, až teď se mi v hlavě zformulovala ta správná věta, kterou jsem ji měl říci. Kdo ví, jestli bych teď seděl v autobusu na letiště. Třeba příště.
image

Nobelovo muzeum bylo jemným zklamáním. Nejvíce mne pobavil výklad pracovníka muzea a jeho vtipy typu, že Švédové nominovali na cenu míru Adolfa Hitlera, ale že to byl vtip, protože Stalin byl nominován dvakrát. Taky jsem pochopil, proč je cena za mír tak politicky kontroverzní, ale není to nic, co byste nevyčetli z Wikipedie.
Dopoledne pršelo, ale pak se počasí umoudřilo, takže Stockholm námi rozloučil hezkým počasím.
image

Horší to bylo s pracovníkem metra, který nám řekl, že nám nemůže proplatit zpět nabitý kredit na stockholmské šalinkartě. Zbylo mám tam 625 Kč. Nechystá se někdo do Stockholmu?

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s