Cestopis: Irsko – Útesy Moher

Krása Irska se opírá především o přírodu. Dneska o jednom ze dvou přírodních úkazů, které určitě stojí za to vidět – útesy Moher.

Dublin, jehož souhrnný článek taky přeskočím a dopíšu později, je město, kde se 3. den začnete nudit, zvláště pokud se vám nejedná o kvalitní sparing na olympiádu v polykání hnusného  piva. Situaci zachraňují výlety do přírody. Společností, které tyto služby nabízejí, je mnoho. My si vybrali Paddywagon. Kromě jiných, nabízeli oba výlety, o které jsme měli zájem. Sopečné sloupce na severu Irska se zastávkou v Belfastu a útesy Moher. Měst jsme měli už dost, finální volba padla na útesy Moher. Cena 40 euro na osobu.
Nachází se na východě Irska a pokud jedete s nějakou společností, je to celodenní výlet, protože se budete zastavovat stejně jako my.
Startovní bod je většinou na ulici O’Connell. My jsme to měli stížené přesunem z Balbrigganu do Dublinu. Řekli jsme si, že zariskujeme a pojedeme s jinou společností, co jede rychleji. Jinak bychom museli vstávat v 4:00 a už vidím Robin, jak se jí do toho chce.

image

Risk se vyplatit. Hádanku jízdních řádů jsem vyluštil správně. Vstavali jsme až v 5:45, teda já, Robin se probrala asi tak v 9 hodin, 80 km za Dublinem.
Krátce po 7:20 jsme vypadli z autobusu na lidu prázdné O’Connell Street. Zvláštní ji vidět takto.
Naší první zastávkou s autobusem Paddywagon byla zřícenina hradu Dunguaire. Na české poměry je velice malý, za 6 euro vás pustí do jediné místnosti a na věž. Legenda praví, že pokud obejdete hrad ve směru hodinových ručiček, získáte znova své panenství/panictví. S Robin jsme se oba shodli, že to zpět nechce ani jeden z nás, ale stejně jsme si ho obešli.
Hrad jako takový není ničím zajímavý. Takových tady mají desítky, mnoho z nich je normálně přístupných, jenom neleží na hlavních trasách. Mnoho z nich se staly místem natáčení Hry o trůny.

image

Cestou jsme míjeli typickou irskou krajinu. Lány a lány věčně zelené trávy, obehnané kamennými zdmi. Průvodce nám povídal a ukazoval, jak to tady vypadalo předtím. Půda tu byla neúrodná, Irové sem byli posíláni do vyhnanství. Nebylo tu nic než tráva posetá kameny. Ty právě Irové vybírali a postavili z nich ony zdi okolo pozemků, za což jim platili majitelé půdy. V době hladomoru, když už byly všechny pozemky vysbírány, stavěli zdi dále na kopcích, protože je za to platili dál. Když jsme potom jeli místy, kde byla původní přírodní krajina, jímala mne hrůza, když jsem si představil tu práci.
Další zastávkou byla zřícenina kostela u hřbitova. Neměl střechu, jenom obvodové zdi. Byla v něm hrobka, do které šlo nahlédnout. Jestli lebka, co byla uvnitř, byla pravá, netuším.

image

image

Další zastávka byla u útesů a skal, na které šlo vyšplhat. Byl to takový předkrm toho, co nás mělo po obědě čekat. Ten probíhal v malé vesnici pár minut jízdy od přístavu a 10 minut jízdy od návštěvního centra útesů Moher.
V oné vesnici jsme poprvé zaslechli češtinu v Irsku. Oslovil nás klučina, co  je v Irsku na Erasmu. Povídali jsme si o našem eurotripu, Praze a turismu obecně.
S Robin jsme se potom shodli na tom, že příroda tady trochu připomíná měsíční krajinu. Jenom keře, kameny a žádné stromy. Les jsme v Irsku v podstatě neviděli. Pro Čechy asi zajímavá změna, která se ale rychle omrzí.

image

Jelikož jsme měli velké štěstí na počasí, cca 1 z 16 výletů má stejné štěstí, průvodce nám doporučil, abychom zkusili jízdu lodí, cena 15 euro na osobu. Rozbouřený Atlantik se nám postaral o pořádnou jízdu. A popravdě musím říci, že to byla jízda lepší, než celý Legoland. K 214 metrů vysokým útesů nemám slov. Posuďte sami podle fotek.

image

image

image

Náš autobus nás odvezl z přístaviště do návštěvního centra, odkud je pohodlný přístup k okraji útesů. Návštěvní centrum, které je vytesáno ve skále, projdete asi za 15-20 minut. Na vrcholu jednoho z útesů je malá věž, kam můžete za 2 eura zajít. K samotným útesům nemám opět slov, fotky řeknou mnohem více.

image

image

Cestou zpět byla ještě jedna zastávka, ale spíše pro občerstvení. Tady se vůbec nepočítá, že si vše vezmete s sebou, jako my. Zvláštní bylo, že to udělal už jenom jeden další pár, hned vedle nás – Korejka a odhadem Kazachstánec. Na druhou stranu, za námi byla Maďarka s Indem, takže jsme byli opravdu multikulturní.
Na zpáteční cestě jsme ještě projeli Limerickem, takže i v Irsku jsme navštívili 1. a 3. největší město. Ale jelikož jsme jenom projížděli, to je tak asi vše, co k tomu mohu napsat.
Autobus nás opět vyklopil na ulici O’Connell. Tak akorát jsme stihli rychlý připoj do Balbrigganu a v 21 jsme byli zpět u Chrise a ládovali se jídlem.
Za sebe i za Robin mohu výlet k útesům Moher vřele doporučit. Pokud vám vyjde počasí, obětuje 15 euro a jeďte se na ně mrknout z lodě. Je to něco, co nevidíte každý den.
Za mne to byl asi nejlepší výlet během našeho eurotripu. Lví podíl na tom ovšem má Robin, která byla výbornou společnící. V průběhu výletu jsme se chytli jenom jednou a jestli tenkrát to bylo nejhorší chvíle mezi námi v průběhu výletu, teď to bylo nejlepší.

image

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Cestopis: Irsko – Útesy Moher

  1. Sedmi napsal:

    To bereš ten sever pěkně popořadě 🙂 Irsko je moje oblíbená země…

  2. Kája napsal:

    Taky se tam někdy musím vydat. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s