Recenze: Philip Glass Praha Divadlo Archa 9. 11. 2016

Skoro 80tiletý hudební skladatel a klavírista Philip Glass dnes vystoupil v Divadle Archa, kde naposledy vystupoval při svém vůbec prvním koncertu v České republice před 20 lety. Původně měl vystoupit s japonskou pianistkou Maki Namekawa, ta bohužel kvůli zdravotním problémům nemohla přijet. Jaký tedy byl dnešní, improvizovaný koncert?

Philip Glass sestavil pro dnešní sólové vystoupení speciální program, který se sestával ze skladeb:

  1. Mad rush
  2. Metamorfózy 1-4
  3. Sólo piaono 2, 8, 9 a 10
  4. Zhudebněná báseň Wichita Vortex Sutra 
  5. Glasswork – Opening (přídavek)

Všechny skladby hrál zpaměti, všechny je sám zkomponoval. V divadle ze záznamu zazněl i hlas ze záznamu Allena Ginsberga, který Glasse při prvním koncertu v Arše doprovázel a tehdy to byl jejich poslední vystoupení kvůli smrti Allena.

Každá skladba byla uvedena krátkým příběhem o jejím vzniku. Návštěvníci se tak mohli dozvědět, že Mad rush vznikla destilací skladby na počest první návštěvě současného Dalajlámy v New Yorku, Metamorfózy na popud Godfreyho Regia, autora Qatsi trilogie o stavu lidské civilizace, skladky sólo piano jako cvičební pro prsty atd. Samozřejmě, pokud jste rozuměli Glassově intonačně strohé angličtině.

Pro mne to byl už třetí koncert Glasse, druhý v Praze. Při stání ve frontě na vstup jsem přemýšlel, co mám společného s ostatními účastníky, protože zase až tolik lidí ho nezná a neposlouchá. Aspoň nikoho takového neznám. Bohužel, neměl jsem čas zjistit, co nás ostatní spojuje (kromě dobrého vkusu na klasickou hudbu).

Behem koncertu se stalo přesně to, co mi při poslechu jeho skladeb honí vždycky – plno myšlenek. V podstatě malý myšlenkový úklid za několik posledních dní. A že bylo co uklízet…

Teď trochu z jiného pohledu. V sále se sešlo zhruba 520 lidí na sedačkách při ceně lístků 2500 Kč a zhruba 90 lidí na stání za 1900 Kč. Vybralo se tedy slabých 1 500 000 Kč. Vzhledem k délce koncertu – 80 min, je to poměrně nákladná kultura. Přesněji, 1880 Kč, resp. 1430 Kč za hodinu hraní pro sedící, resp. stojící.

Je jasné, že primárním limitem byla improvizace obsahu koncertu a málo skladeb, které dokáže Glass ve svém vysokém věku zahrát. Potlesk ho sice vrátil dvakrát na pódium, ale přídavek byl pouze jednou a poměrně krátký. Když to srovnám s koncertem v Ostravě, kde jsme za 500 Kč dostali 5,5 hodinový koncert v zajímavějším prostředí, tohle byl spíše skromný zákusek místo plnohodnotného hlavního chodu.

Chyb v hudebním přednesu moc nebylo, jediné vážnější narušení rytmu, bylo na konci druhé metamorfózy. Zkušenější ucho, které má Glassovy skladby naposloucháno, si určitě všimlo i dalších chybiček.

Glass vystupoval v Arše poprvé (v České republice), doufejme, že ne naposled. Až moc často se mi stává, že mám pravdu ve špatných věcech (viz Donald Trump).

Málo muziky za hodně peněz.

*****

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Recenze: Philip Glass Praha Divadlo Archa 9. 11. 2016

  1. Pingback: 2016 – The end | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s