The bucket list #11 – Travel 100 km on bike in one day

For very long time, I admire people who travelled more than 100 km on a bike in one day. That is the reason why is this item on my bucket list. In this September, I got an ideal opportunity to complete this item. I had a help from my friend Lenka, who challenged me to ride from Brno to Valtice on a bike.screenshot_20161113-223547

And… We have done it. She rode more than 140 km and I about 170 km. Funny thing was that I wasn’t even tired after that ride. A not funny thing was I couldn’t fall to sleep for more than 4 hours after I arrived home.

So, I was thinking… If 170 km is not enough, how about 200 km on a bike in one day? And where I will go?

The first option was the mounting called Praděd. It would be a great opportunity so see my friend living near Praděd. But if counted the way to Česká ves, it wasn’t enough. So, the second option was the Lysá hora.

From Brno to the Lysá hora is about 200 km. I took 2 liters of water, three muesli bars and in 6:30, I started my way. It wasn’t that hard like I was expecting. The toughest thing was to sit on the seat after 50 km and handle the steering.

I didn’t have enough time to go up to the Lysá hora because I would go down in pitch black. I wasn’t so stupid like 16 years before when I crashed on a bike when I was going down from Lysá hora and injured my kidney. This time, I took my time, sleep over in Ostravice in a caravan (my first night in caravan). It was just enough, 201 km in one day. Next day, I finished what I have started in 2005 – successfully get up and down from Lysá hora.

2016-09-11-12-43-23On my way to Ostrava, where was my friend with a car, I stopped in a town where I was born, to see my parents which I haven’t seen or talked to them for more than 5 years.

Nothing changed, they still same people like before. So, I closed this chapter of my life also.

If was nice to see all the places from my childhood again. But that is the history know. Time to move on, perhaps to the next bucket item!

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Bucket list. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na The bucket list #11 – Travel 100 km on bike in one day

  1. Leni napsal:

    Jak na to tak koukám, tak bych si mohla dát někdy jako výzvu dojet na jeden zátah z Brna do Příbora.

  2. Pingback: 2016 – The end | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s