Google – další korporátní děvka, co je na přesdržku

Google jsem už hejtoval za to, jak nás okrádá o čas v tomto článku. Byl o srabáctví Googlu, protože se nám bojí předložit prázdnou množinu výsledků. Nedávný výpadek Google ukázal, k čemu to vede. K závislosti a beznaději v situaci, kdy nám Google nevrátí nějaké výsledky, i když jsou úplně na nic.

Tentokrát si vyliji srdíčko kvůli tomu, jak si letos Google vytřel prdel se svými uživateli hned nadvakrát.

První rektální výtěr spáchal Google letos s telefony Pixel. Říkáte si, co to je? Pixel telefony je nová značka referenčních zařízení, která si Google nechává vyrábět a je to jeho představa, jak by měl vypadat telefon s Androidem. Stará značka se jmenovala Nexus.

Mezi výhody Nexusů patří, že telefony měly skvělý poměr výkon/cena, byly obecně rychlé a svižné, protože měly čistý Android bez serepetiček ostatních výrobců a hlavně dostávaly jako první nový Android, včetně bezpečnostních záplat. Na telefony Nexus jsem právě přešel ve chvíli, kdy Ťamťung začal místo telefonů vyrábět ruční granáty.

Google Pixel Nexus local guides lokální průvodci benefity odměnyZdálo by se, že je to idylka. Jenže…

Google si, bůh ví proč, řekl, že už ho Nexus nebaví. Moje soukromá teorie je, že když zadal výrobu letošních modelů Pixel společnosti HTC, pro jistotu si připravil alternativní značku Pixel, kdyby to HTC posral, jako posral všechny svoje telefony za posledních pár let. Kdyby to nastalo, Google se nenápadně vrátí k Nexusu.

To bych ještě pochopil, ale Google si řekl, že pro novou verzi Androidu 7.1 nepochopitelně rozdvojí funkce pro Nexusy a Pixely. Interně se jedná o stejné verze Androidu, vnitřně však budou mít zabudové přepínače, které omezí některé funkce, jako je třeba Google Assistant, bude chybět vylepšená aplikace Pixel Camera, která by se zoufale hodila i na Nexuses, zbrusu nový Launcher, gesta s čtečkou otisků prstů a třeba také neomezené úložiště pro fotky a videa.

Až na to poslední, jsou to čistě softwarové záležitosti a je to zdvižený prostředníček nacpaný pod nos, minimálně nám, co mají poslední řadu Nexusů. To, co zatím zažívali uživatelé Ťamťungu, se přeneslo i velice liberální sféry Google. Nemluvě o tom, že si Google začal účtovat přes 24 500,- Kč

Obětí druhého rektálního výtěru byli místní průvodci Google.

Místní průvodce Google jsou lidé, co se primárně sami dobrovolně přihlásí do tohoto programu, hodnotí místa, přidávají fotky, upravují otevírací dobu, informace o firmě atd. Vcelku super věc, zvláště pokud používáte Google Now. Je to také skvělá pomoc, pokud cestujete a chcete se podívat, jestli jít do té či oné restaurace nebo to, či ono místo. Když tedy pominu fakt, že objektivních recenzí s přidanou hodnotou je málo i u míst, která mají desítky hodnocení, je to pořád lepší než nic.

Tuto činnost dělám už roky pro Seznam.cz, tj. pro jejich Mapy.cz, v podstatě od chvíle, kdy podporují nahrání fotek. Zcela spontánně jsem to začal dělat pro Google. On vás ten Nexus vyzve tak nějak sám a vy do toho spadnete ani nevíte jak.

Google je postaven na dvou věcech – nejlepším vyhledávacím algoritmu pro webový obsah a vycucávání uživatelské komunity. Fotky míst po světě cucal ze služby Panoramio, kterou Google koupil v roce 2007. Aby podpořit tvorbu recenzí a fotek, minulý rok reformoval program místních průvodců do nové podoby, s novými benefity. Udělal tomu krásnou stránku

Když pominu pitomé oznáčky u ikony recenze, tak zajímavé benefity začínaly na 4. úrovni, kdy Google nabídl 1 TB prostoru na Google Disk, viz zde, zde, zde. Vtip je v tom, že už tehdy se nejednalo o permanentní uložiště. Bylo to omezeno na 2 roky, což samozřejmě nikde na oficiálních stránkách napsáno nebylo. Jednalo se tak o benefit v ceně $240 USD. Na první pohled slušný dárek, ale…

Asi to pomohlo. Google Panoramino zařízl a slušně hodil bobek na lokální průvodce. Ani ne rok po tom, co přišel s novým programem, snížil odměnu na $24 USD, protože místo 1 TB na 2 roky, dává 100 GB na rok. Opatření není retroaktivní. Informace o 1 TB kolovala internetem ještě poměrně nedávno, pak se potichu vytratila z oficiálních stránek. Zatímco nový program Google vykřikoval do světa, tuhle změnu dostali průvodci nenápadně emailem.

K čemu je to dobré? Úplně k ničemu. Ale nepředbíhejme. Zatímco na Úroveň 2 a 3 jste povýšení automaticky a přijde Vám o tom email, pro vyzvednutí benefitu úrovně 4 si musíte složitě dohledat vaší osobní stránku místního průvodce a to do 30 dnů od nabytí úrovně 4.

To aby těch 100 GB dárků nebylo moc. Problém je, že přidaná hodnota je 0. Pokud využijete více než kapacitu 15 GB, která je zdarma, Google vám po vypršení roční lhůty zablokuje synchronizaci dat a nabídne už placený upgrade pro odblokování synchronizace.

Jinými slovy – Google má vás v hrsti. Tleskám marketingovému oddělení, které tohle vymyslelo. Prakticky s nulovými náklady vytvořili asi největší databázi zájmových bodů na světě a brzy zvětší objem předplatných Google Disk o desítky procent. Musím uznat, že tito lidi měli fakt fištrón.

A můj osobní vzkaz pro ně: (Google) Go to f*** yourself!

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače a Internet. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Google – další korporátní děvka, co je na přesdržku

  1. Pingback: 2016 – The end | My space, my world.

  2. Pingback: Recenze: Servisnamobil.cz aneb jak vydrbat se zákazníkem snadno a pomalu | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s