…a kde jste byli vy, když startoval Falcon 9?

Většina z mé generace si asi vzpomene, kde byla, když se stalo 11. září. Byla to jedna z těch událostí, které se hodí do otázky: „Kde jste byli, když…?“

Já byl 11. září 2001 v práci. Na tržnici. Jedna česká prodavačka mi řekla o něčem v New Yorku a já se šel potom domů podívat, o co vlastně šlo. Co to bylo, asi víme všichni.

  1. března 2017 v 0:27 SEČ snad nastane další událost do sbírky „Kde jste byli, když…“. Jestli si říkáte, že nemáte ponětí, o co jde nebo že jsem se namočil do nějakého teroristického útoku, chyba lávky.

Místem onoho veledůležitého dění bude rampa 39A, ze které startovaly všechny rakety Saturnu V a všechny posádky mise programu Apollo směrem na Měsíc.

Tentokráte se však neletí na Měsíc, ale jedna prostá raketa jménem Falcon 9 vynese vcelku nezajímavou družici SES-10 na oběžnou dráhou.

Co však dělá tuto misi unikátní je #1021.

SpaceX je americká vesmírná firma člověka jménem Elon Musk. Tento pán vymyslel PayPal, na kterém bratru dobře zbohatl. Místo toho, aby začal rozhazovat peníze okolo, založil firmy jako je Tesla nebo právě SpaceX. Cílem SpaceX není nic menšího než let na Mars.

Ano, takových plánů tu už bylo. Zatím umíme dopravit všelijaká vozítka na Mars, autonomně je ovládat a to je tak vše. Dlouhá cesta k Mattu Damonovi na Marsu. Ale i dlouhá cesta musí někde začít. A ta pro naší časovou zónu začne už za pár hodin.

Raketa Falcon 9 se také, jako většina vesmírných raket, skládá z několika stupňů. Nadcházející mise bude unikátní v tom, že 1. stupeň rakety s označením #1021 letí do vesmíru podruhé.

Pokud si říkáte, co na tom je, věřte, že to je největší událost v cestách do vesmíru od dob startu raketoplánů.

Současné ceny 1 kg nákladu, který má být dopraven na oběžnou dráhu jsou bratru astronomické. Raketové palivo se podílí na celkové ceně cca 0,3 % ceny. To, co činí lety tak drahými, je režie okolo a také to, že rakety byly až doposud jednoúčelové.

Standardní postup vesmírné (raketové) mise je, že první a všechny další stupně nosných raket se odpojí od zbytku rakety, jakmile jim dojde palivo a shoří v atmosféře. Se vším všudy. S motory, nádržemi, veškerými senzory. Tohle právě změnil SpaceX a tato mise Falconu 9.

Modul #1021, který přistál loni v dubnu na plošině na širém moři, se tak nyní podívá znova do vesmíru a doufejme, že snad znova přistane na plošině.

Z pohledu laika tak jednoduchý úkol bude znamenat jediné – zhruba 100násobné zlevnění letů do vesmíru a to, že se moje generace dožije letu na Mars s lidskou posádkou.

Sledovat živě s českým komentářem můžete zde:

 

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Oznámení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na …a kde jste byli vy, když startoval Falcon 9?

  1. Leni napsal:

    No a kde jsi teda byl?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s