Cestopis: Kanada – Niagarské vodopády

Kde jinde začít s Kanadou, než u Niagarských vodopádů.

Vykopávám 4. desítku navštívených zemí, 31. zemí je Kanada. Uff… Všechno za posledních 4,5 let. To je fofr.

Z Clevelandu jsme zamířili dále na sever, do Buffala, kterým jsme nakonec jenom projeli k hranici s Kanadou. Auto jsme nechali v odlehlejší části města, kde se dá pohodlně a zdarma zaparkovat. Pokud chcete také ušetřit nějakých $15 USD a nevadí Vám 15 min pěšky, na ulicích kolmých k Ferry St je mnoho parkovacího prostoru, okolo místních hospod. Hledejte mezi Gladstone a Buchanan Avenue.

Naším cílem byla západní, kanadská, strana Niagarských vodopádů. Dostali jsme tip od Michalova kamaráda, co žije v Torontu, že tato část je hezčí. A měl pravdu.

Ještě doma jsem zkoumal, co je v okolí vodopádů k vidění. Z toho, co jsem našel, jsem byl docela zmatený. Nikde nebylo pořádně k dohledání, co kde a jak přesně vidět.

Niagarské vodopády v podstatě označuje celou oblast, ale divácky nejatraktivnější jsou dva spády vody – Americký a Podkova. Oba jsou krásně vidět z kanadské strany, kde je i vyhlídková věž, podobná té v Torontu.Cestopis Kanada Niagara vodopády KUTlime 2

Naopak americká strana vodopádů stojí za starou belu. Nemusím umět skládat Rubikovu kostku poslepu na to, abys představil, že když chcete vidět oba vodopády, tak je to lepší z protější strany, než z boku.

Vyhlídka na kanadské straně je zdarma, proto tak drahé parkování v blízkém okolí vodopádů. Je to v podstatě park, i když to tak nevypadá. Kromě vyhlídky na věži si můžete koupit ještě jízdu na parníku nebo naopak vyhlídku u kořene vodopádu Podkova.Cestopis Kanada Niagara vodopády KUTlime 1Niagarské vodopády byly asi už 40. vodopády, které jsem letos viděl. Havaj + Island = hodně vodopádů, takže jsem si zrovna na zadek z vodopádů nesedl. Nic to nemění na tom, že vodopády budí respekt i takto na dálku, přes řeku. Jsou hlasité a citelně ochlazují zdejší vzduch. Přibalil bych si bundu sebou, pokud tu zrovna nebudete ve dni, kdy je 25 °C a více.

Na parník jsme se vykašlali. Nešlo ani tak o peníze ($26 CAD), ale spíše o to, že vás posadí na slabou hodinu do lodi, vyvezou pod vodopád Podkova, kde kvůli mlze stejně nic kouzelného neuvidíte, zmoknete, zmokne vám foto technika a bude vám pravděpodobně zima. Ale v parném letním dnu to může být fajn.

Lidí je tu opravdu požehnaně. To, co mi ale nešlo do hlavy, bylo, kde se tady vzalo tolik Indů. Buď jsou z nějaké důvodu Niagarské vodopády populární nebo nábožensky významné pro hinduisty, nebo se Indie rozhodla vyvážet přebytečné kapacity lidských sil. Abych byl úplně korektní, nebyli to jenom Indové, ale určitě také Pákistánci a Arabové.

V severní části parku jsme nafotili nějaké fotky a šli pomalu dál, směrem k staré elektrárně z roku 1906, kterou uzavřeli v roce 1974. Po cestě jsme zastavili u nejbližšího místa, odkud je vidět přepad vody. Nějakých 10 m odhadem. Hlava na hlavě.

Elektrárna sídlí v jižním cípu parku a je krásná stará budova, kam stojí za to se projít. Po cestě můžete potkat i různé ptactvo, potápky nebo velice ochočené husy.

My to u elektrárny otočili zpátky a vrátili se pomalu k autu. Čeká nás ještě kus cesty do naší další kanadské zastávky – Toronta.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s