Alternativy iDoklad, které jsou opravdu zdarma aneb sliby chyby

Bude to zhruba rok, kdy jsem na své přednášce na BarCampu o práci na volné noze chválil iDoklad za skvělou službu zdarma nejen pro živnostníky. Tuhle sobotu jsem ji chtěl chválit znova. Jenže Cígler řekl ne – my prostě se svými 139 414 uživateli vytřeme podlahu snadno a rychle! Informační článek pro kolegy podnikatele, jaké jsou alternativy iDokladu aneb jak vrátit vztyčený prostředníček zpět.

Nelíbí se Vám, jak se pan Cígler komunikoval zpoplatnění svých služeb? Dejte mu to najevo. Sdílejte a pošlete tento článek lidem, kteří to vidí stejně a bude se jim hodit. 


To si jednoho krásného dne začnete podnikat. Nic velkého. Zařídíte si živnostenský list, abyste mohli fakturovat někomu, kdo s Vámi nechce nebo nemůže uzavřít dohodu o provedení práce. Co si budeme povídat, vystavit fakturu je pořád nejjednodušší systém spolupráce.

To, co už je horší, je orientovat se v propasti daňového a účetního systému. Jste třeba truhlář, chcete nabízet svůj um práce se dřevem, nebo spíše s dřevotřískou, jak IKEA diktuje a nechcete moc přemýšlet nad tím, jaké DPH zrovna je pro jakou službu nebo jaké zákonné náležitosti musí mít Vaše faktura. Co třeba použít nějaký software? A co třeba použít rovnou online službu?

Pokud jste si prožili podobný osud, asi jste začali používat stejnou službu iDoklad od Cígler software a.s. Služba byla zdarma. Byl to nosný slogan kampaně. Dokonce padala tvrdá slova, jako navždy zdarma.

iDoklad na to šel jinak. Snažil se být maximálně jednoduchý, přehledný a přitom mít skvělé a užitečné funkce, za které jste jinde museli už platit. Lámal jsem si hlavu, jak je to možné. Oficiální odpověď byla, že iDoklad je pouze doplněk pro offline alikaci, která firmu živí. Nuže… Jak to dopadlo?

To si tak sednete na gauč, že si uděláte hezké odpoledne a v 16:48 Vám pípne mobil, kde se na Vás směje Martin Cígler a trapně Vám vysvětluje, že iDoklad se zpoplatňuje. A aby se neřeklo, bude to už od zítřka. Že nejsme takové svině, prvních 60 dnů bude zdarma, abychom si mohli všechno vyzkoušet.

Přeloženo od Cíglera: Konečně je vás tu dost. Začíná to být trochu drahé, jednoduchá služba přerostla ve slušný a drahý moloch, tak ji radši zpoplatníme. Samozřejmě vám nabídneme i tarif zdarma, ale který bude nepoužitelný v praxi. Vzhledem k tomu, že konkurence mezitím umřela hlady, tak už je nám to všechno jedno. Jelikož nestihneme od vás vybrat platební údaje přes noc, dáme vám radši prvních 60 dnů zdarma. Konečně vlastně zjistíte, co za funkce iDoklad má… V našem ceníku, který z nás udělá milionáře.

A teď vážně… Tento způsob je zdvižený prostředníček svým uživatelům. Ano, samozřejmě. Nic není zdarma, ani to, co je zdarma. Ale proč proboha takto? Ze dne na den??? Bez předchozího varování? Proč tak draze? A proč tak špatný model?

Kdyby byl Cígler fér, bude toto rozhodnutí komunikovat dopředu. Služba se zpoplatní 1. 8. a tohle bude pouze informační email. Kdyby chtěla být opravdu fér, nabídne buď flexibilnější volný tarif nebo značku ideál cloudového řešení ala Microsoft – zaplaťte si pouze za to, co používáte. Vyberte si funkce, které chcete, a my vám zkalkulujeme cenu.

I ten nejmenší placený tarif obsahuje zbytečně moc funkcí, které si troufám říci, že málo kdo reálně využije. O mnoha funkcích jsem se dozvěděl pouze tak, že je teď vidím v ceníku. A když jsem se díval do komentářů, viděl jsem, že nejsem zdaleka jediný.

To, co jsem v komentářích neviděl, byly alternativy, co využít místo iDokladu. Co se tedy dá ještě použít?

Omezme se pouze na online služby, které umožňuji zdarma fakturovat pro libovolný počet odběratelů nebo jejich rozumný počet (tj. větší než 5 jako u iDokladu) a libovolný počet faktur nebo opět rozumný počet. Co nám zbude?

Turbofaktura

Zdarma, možnost online fakturace, vyhledávání subjektů v ARES databázi, přehledný a stojí za ním subjekt z branže.

Faktura online

Zdarma, možnost online fakturace, neomezené kontakty, vyhledávání dle IČ, ceník nabízených služeb, přehledný. Odsud jsem přecházel k iDokladu a už vlastně ani nevím proč. Jo, vlastně. Už si vzpomínám. iDoklad říkal, že bude taky zdarma. Navždy.

Fakturing.cz

Zdarma, možnost online fakturace, vyhledávání subjektů v ARES databázi, relativně přehledný, i když nové rozhraní je slibováno od roku 2014.

Už není zdarma, v reakci na iDoklad, Fakturing svou službu take zpoplatnil. Jak správně poznamenal Charles Fort – rozmohl se nám tady takový nešvar…

…a nové rozhraní stále nikde.

qFaktury.cz

Velice slušná alternativa iDokladu s 5 fakturami/měsíc/1 uživatel pro neomezený počet kontaktů. Služba má přehledy, vyhledávání v ARES, odesílání faktur na email odběratele atd.

FlexiBee

Pro jednoho uživatele zdarma s kompletní sadou funkcí, jinak vcelku levné, kalkulátor cen dle modulů, které používáte (!!!), atd. Za projektem opět stojí firma z oboru (ABRA). Takto od pohledu bych řekl, že asi nejlepší řešení pro jednoho uživatele zdarma, co jsem zatím viděl.

Sučto.cz

Online fakturační služba. V aktivním vývoji, vcelku transparentní k uživatelům, dva tarify, zdarma a Premium za 300 Kč/měsíc bez DPH. Verze zdarma umožňuje 2 uživatele na jeden účet, 60 dokladů a 10 MB úložiště na soubory. Nemám přímo osobní zkušenost, ale vypadá to vcelku použitelně. Pokud to někdo, ze čtenářů používá, když tak mne doplňte o nějaké užitečné info z použití.


 

To by asi do začátku stačilo. Pokud víte o dalších možnostech, podělte se v komentářích.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Oznámení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

45 reakcí na Alternativy iDoklad, které jsou opravdu zdarma aneb sliby chyby

 1. Jan napsal:

  Dík za článek! A stop pakování takových šmejdů

 2. Fedor napsal:

  Nechcem Vám brať ilúzie. Rozhodne sa nejedná o nejaký nepremyslený ťah. Na Slovensku je iDoklad spoplatnený už rok a s rovnakými tarifmi ako v ČR. Majú veľmi dobre spočítané aké % platiť bude a aké odíde. Ešte jeden tip k obmedzeniu 5 adries čo je asi najväčší kameň úrazu. Tie adresy je možné editovať/prepisovať. Takže sa to dá s obmedzeniami používať aj keď máte viac ako 5 adries. Uvádzajú to aj vo svojom blogu:
  https://www.idoklad.sk/blog/zavadzame-predplatne-sluzieb-a-chystame-niekolko-vylepseni/

  • KUTlime napsal:

   Myslím, že kvůli tomu jsem odcházel z fakturodroidu – to omezení na 5 adres. Dělal jsem to úplně stejně, ale pak mne to přestalo bavit. Potřeboval jsem jich 8 a měl 5.

   • Fedor napsal:

    Nikomu sa spoplatnenie nepáči ani mne keď prišlo pred rokom na Slovensku. Zas na druhú stranu financovať cloud pre 140 000 užívateľov by som tiež nechcel. Tým netvrdím, že sa tarify nedali nastaviť viac „user friendly“.

   • KUTlime napsal:

    Daly, daly… Úplně to odflákli a prostě že dne na den… Kdyby šlo nakoupit kapacitu u jednotlivých funkcí, nikdo by nemohl říci ani B. Takto se není čemu divit.

  • Filip napsal:

   Myslím si, že to v tuto chvílu již není tak o penězích, jako spíše o přístupu Cíglera! Ze dne na den, uprostřed kvartálu, a s nesmyslnými tarify! Bože jak jsem jim žral ty kecy na únorovém semináři, kde nás přesvědčovali ti pánové jak nemají důvod to zpoplatňovat. Doufám, že hanbou sami změní zaměstnavatele a nebo polezou kanálama za takové lži! Ten nápad se jim v palici nezridl z hodiny na hodinu, obzvlášť když už dojí Slovensko!
   KUTlime děkuji za přehled!

   • KUTlime napsal:

    Není za co. Budu vděčný za sdílení, ať se informace rozšíří.
    Jestli se jim zrodil z hodiny na hodinu, tak to je epic fail ^2. Troufnu si říci, že tohle bude časem v učebnicích marketingu v sekci jak to vážně nedělat.

 3. BlackSource napsal:

  https://www.flexibee.eu/cenik/ možnost One vypadá moc dobře

 4. Karel napsal:

  qfaktury.cz – 5faktur/měsíc zdarma.

 5. napsal:

  Já myslím, že to měli fikaně vymyšlený kvůli EET – že iD propojí s ProfiÚčtenkou a lidi k nim přiběhnou a tradá, teď to napálí a jelikož 90% lidí tomu nerozumí (a nebudou zase chtít někomu platit za pomoc) a nebo jsou lenivější (nechtějí zase něco měnit), tak Cígler spoléhá, že budou cálovat (EET, nastavení, je to uprostřed roku, propojení iD s PÚ). Kdyby nastavili třeba 500,-/rok, tak si myslím, že 90% lidí by jim to dalo, ale asi je jim 50-70 mil./ročně moc málo. :)) Tak, jak se tvářili přívětivě, tak ze dne na den pohřbili přístup k uživatelům, kteří jim i dost pomohli, což ještě sami často píší (že iDoklad je tím, čím je díky zpětné vazbě od uživatelů). 😀 Takže si za to můžeme sami – tak moc jsme jim radili, až z toho udělali hypermegaultranejlepšímultifunkční aplikaci, a teď si za to budeme muset platit. 😀

  • KUTlime napsal:

   Asi tak… Já chápu, že taky z něčeho potřebují platit účty, ale tarify i komunikace směrem k nám, byla tragická. Co už… Můžeme leda začít platit neboj jít ke konkurenci. Já volím druhou možnost. A pan Cígler si moji včerejší přednášku na Barcampu o podnikání na volné noze rozhodně za kloubouček nedá…

 6. JT napsal:

  Díky, něco vyberu. Nasdíleno.

 7. Martin Pavíček napsal:

  Víte někdo, které ze služeb umí vystavit i fakturu v EUR (ve verzi zdarma)?

  • KUTlime napsal:

   Já bohužel nevím, ale pokud jde o faktury, šlo by to určitě jednoduše zautomatizovat třeba v LaTeXu a Powershellu.

  • Henry napsal:

   Ahoj,
   to umí flexibee – je to komplet účto, takže více funkcí, ale dá se v tom orientovat.

  • Za 25,- měsíčně to umí IUcto.cz. Na jednu stranu je chytré, že nastavení jazyka faktury je přímo v adresáři u zákazníka (narozdíl od IDokladu, kde se tomu muselo vždycky přepnout přes tisk). Bohužel ale nefunguje zaúčtování faktury vydané v EUR a spárování s platbou, která přijde v CZK. Takže tudy asi cesta nepovede …

 8. Díky za článek, pocity mám podobné.
  Díval jsem se víc na Flexibee, vypadá sympaticky. Jenom mi těch funkcí přijde moc a neorientuju se v tom. Nemáte někdo nějaký jednoduchý návod na evidenci faktur ve Flexibee, když neůčtuju náklady, ale funguju na paušál?

 9. Pavel napsal:

  Díky za článek, u mně to vyhrálo iucto.cz. Aktuálně testují migrace faktur a zákazníků z idokladu. 🙂

 10. Ondra napsal:

  Ja bych si skoro vystacil i s tim jejich prasivim Free… skoro… ale jedna vec mi chybi docela dost. Nevite o nejake sluzbe ktera z faktur na konci roku udela export do danoveho priznani? Jinak mi staci i ty nejzakladnejsi fakturacni funkce.
  Diky

 11. Ondra napsal:

  Jup, jako to bylo na iDokladu, doplni se par blbosti typu zacatek podnikani, pausalni naklady, obor cinosti uvedeny na zivnostaku atp. ktere pro fakturaci treba nejsou, ale do priznani, ano a pak to vyplivne EPO2 file ktery se jen nahraje na strankach pro elektronicke podani dane. Ve finale to je nejaky XML ale tim ze nasype spravne hodnoty na spravna mista usetri cas a nervy pri rucnim vyplnovani. (na iDokladu je to pod Finance -> Dan z prijmu)

 12. jindrichsaur napsal:

  Vyfakturuj.cz reaguje na zpoplatnění iDokladu letní slevou https://www.vyfakturuj.cz/akce/ocf50/

  Pokud někdo nepotřebuje pokročilé funkce a jde mu hlavně o vzhled faktur, pak https://invoicehome.com

  Sám jsem zatím ale nevybral, kam přejít. Potřebuji automatické vystavování pravidelných faktur, automatické párování úhrad a automatické odesílání upomínek….

  • KUTlime napsal:

   Já to zkusil s Flexibee, ta umožňuje min automatické vystavení faktury přes jejich aplikaci na PC, na webu to nastavení není dostupné.

   • jindrichsaur napsal:

    Z Flexibee jsem přecházel k iDokladu. Jedním z důvodů bylo právě složité nastavení automatických kroků, které byly v iDokladu „na klik“ hotové.
    Už sice nemám vlastní FlexiBee server, ale pořád mám online účty, tak se možná podívám, kam se to za ty asi tři roky pohnulo…

   • KUTlime napsal:

    Zkuste, dejte potom vědět, jak to dopadlo. Určitě iDoklad to má aktuálně lépe, ale to je také důvod, který Vás zavedl sem. 😉

 13. Charles Fort napsal:

  Jak se zdá, Fakturing.cz se z článku poučil a nyní službu zpoplatnil částkou 100,- Kč za měsíc. Zcela bez předchozího upozornění uživatelů. Rozmohl se nám tady takový nešvar…

  • KUTlime napsal:

   To je smutné… Opravím v článku, díky za info.

   • Charles Fort napsal:

    No a nově služba neběží již vůbec. Několik týdnů mi nereagují na emaily a zprávy a web je prázdný, nejde se přihlásit, prostě nic. Mohli to dát aspoň vědět, aby si člověk udělal zálohu.

 14. Vít Hofman napsal:

  Jako uživatel iDokladu nechápu, proč tolik emocí. Nevidím na tom všem nic špatného a i ceny tarifů mně přijdou v porovnání s ostatními systémy více než férové a dobré. Nemám s tím nejmenší problém. A pokud někdo vystavuje 5, 8 faktur měsíčně, potom nechápu, proč potřebuje vůbec nějaké fakturační systém.

 15. Monika napsal:

  Co BEZŠANONU, nemáte někdo zkušenost? I ten tarif zdarma vypadá dobře.
  https://www.bezsanonu.cz/index.html#cenik

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s