KVIFF 2017: Den 2 – Hodnocení filmů a polemika nad festivalem 

O filmech z 2. dne a zamyšlení nad KVIFF jako takovým.

Povídky o bledé lůně a dešti *****

Japonské filmové drama tuším z roku 1951. Příběh vypráví prostou zápletku o prostých lidech. Řemeslně velice zdařilé dílo. Pomalá kamera a střih byla příjemná změna od současných těkavých a akčních trendů, které penetrovaly už i do Discovery dokumentů.

Díky mystické složce se těžko odhadoval konec a nebyl to ani žádný slaďák.

O čem nemluví, když mluví o lásce *****

Křehké indonéské dílo s poetickým názvem Yang tidak dibicarakan ketika membicarakan cinta. Jestli vás přestal bavit číst ten název, stejné pocity jsme měli po shlédnutí úvodních titulků. Vydržel jsem to 40 minut, pak jsme svorně se sousedkami, co seděly vedle mne a se kterými jsme seděli venku ve frontě na akreditaci, vzdali, protože se to nedalo. Tak blbé jako Plavčík to nebylo, ale kvalitou to bylo tak někde na 50 odstínech šedi.

Hříchy lásky *****

Český němý film z roku 1929. Můj, určitě český, ale asi vůbec první něm) celovečerní němý film. Hříchy lásky by asi svou lehce nadprůměrnou kvalitou zadapali do země většinu současné české produkce.

Představení však bylo zajímavé něčím jiným – na pódiu městského divadla seděli tři hudební kreativci, kteří v reálném čase komponovali hudební doprovod pro film. Někdy se jim to dařilo, někdy vůbec, zvuk byl čistě elektronický, bez příměsí klasických hudebních nástrojů.

Konceptem ozvučení v reálném čase dává představení nové možnosti a přináší prvek nahodilosti, který může osvěžit už známý příběh.

Ještě více *****

Světová premiéra tureckého filmového pohledu na krizi v Sýrii.

První z mnoha filmů o uprchlících a uprchlické krizi. KVIFF by se mohla letos s klidem přejmenovat na KVI(Refuge)FF.

Psychologické drama, které vypráví o rozkladu charakteru mladého syna tureckého předváděče. Přerod od studia chtivého chlapce k tyranovi, co využívá svou moc.

Film sráží slabší konec, bez jasné kontury. V Hollywoodu by se řeklo otevřený konec pro 2. díl, kdyby měl první úspěch.

Film je chvílemi nekonzistentní v ději, ale jinak je to velice originální pohled na dnes již mainstreamové filmové téma uprchlíků. Teď trochu předběhnu další recenze, ale přijde mi, že se v Evropě netočí už nic jiného než téma i(e)migrant, uprchlická krize a tohle pořád dokola.

Čára *****

Premiéra slovensko-ukrajinského dramatu. Pro změnu slovenský pohled na téma uprchlíci. Je škoda, že Česko neumí tak dobré filmy, jako tento. Letos to byl první film, u kterého jsem ani jednou neusnul.

Abych byl úplně přesný, nosné téma nejsou uprchlíci, ale pašeráci cigaret a lidí z ukrajinsko-slovenské hranice, kterým zvoní hrana s blížícím se vstupem Slovenska do Schengenského prostoru.

Pozorný a zkušený divák jasně pozná, kam se příběh ubírá, nicméně i tak není nouze o překvapení.

Na konci světa *****

Britská verze Zkrocené hory. Autoři tohoto snímku šli v některých ohledech mnohem dál, než její američtí průkopníci tématu homosexuálních kovbojů.

Udržet pozornost mi dalo už docela práci, ale nebylo to nekvalitou filmu, jenom kdyby to bylo o dvou lesbičkách, tak bych si asi neřekl: „OK, kluci se jdou válet v bahně, čas si schrupnout.“

Další polemika až zítra, tentokrát na téma, kdo to tu vlastně platí.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze, Zábava všeho druhu se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na KVIFF 2017: Den 2 – Hodnocení filmů a polemika nad festivalem 

  1. LZ napsal:

    Ty mě nepřestáváš překvapovat výběrem snímků. Němý film, černobílý film, japonské a indické drama… Nepřímé přiznání se ke shlédnutí 50 odstínů šedi 😀 jsem zvědavá, co příjde dál.
    Mimohodem, ten film o gayských kovbojích se jmenuje Zkrocená, ne Zlomená, hora.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s