Jak blokovat reklamy na YouTube v Android telefonech v roce 2017

Kdo by neznal YouTube, toho času největší internetový server pro sdílení videí vlastněný Googlem. Ale věděli jste, že minimálně do roku 2015, nevydělal YouTube Googlu ani dolar? Tohle je jeden z důvodů, proč Google přišel s novým systémem doručováním reklam a taky s YouTube Red – předplatným, které reklamy vypíná. Dneska vám prozradím, jak obejít reklamy na YouTube, aniž byste museli cokoliv platit. A ne, nebude o tom, že si máte přetočit video za reklamu.

Úvod do problému:

Pojďme si nejprve říci, v čem je problém. Google koupil YouTube v roce 2006 za 1,65 mld. dolarů, což je slušná suma, kterou jen tak nevyděláte. YouTube má navíc obří provozní náklady. Každé video, které na YouTube nahrajete, je uloženo ve své originální podobě, poté je převedeno do dvou různých formátů, které YouTube používá a v každém formátu vygenerováno pro dané rozlišení (240p, 360p, 480p atd.) Jeden 300 MB soubor tak může zabrat přes 1 GB dat na YouTube serverech.

Proto musí Google do YouTube infrastruktury masivně investovat. Do příchodu YouTube Red, byly různé formy reklam, jediný způsob, jak monetizovat obsah YouTube. Jenže tady sehrála svou roli lenost Google a Adblock.

Je s podivem, jak Google technologicky na monetizaci zaspal. Poměrně dlouho byla možnost nahrávat obsah, který v sobě obsahoval díla, chráněná autorskými právy. Současná podoba YouTube vám dává možnost si vybrat. Buď budete chtít své videa monetizovat, tj. budete se chtít stát youtuberem nebo ne. Pakliže ne, videa nebudou obsahovat reklamu. Bude ji obsahovat pouze stránka při přehrávání. Tuto reklamu lze snadno blokovat Adblockem, pokud se bavíme o konzumaci YouTube na PC.

Pokud se rozhodnete své videa monetizovat, budou se, kromě standardních reklam, u videa zobrazovat tzn. před nahraná videa – reklamy na začátku videa a často i uprostřed. To samé se stane, pokud vaše videa obsahují díla, která jsou chráněná autorskými právy a Google má s držitelem práv smlouvu. Nejčastěji se tím myslí zvuková stopa, kterou Google automaticky prohledává s cílem najít známé melodie. Tady si můžete vybrat. Buď se budou zobrazovat reklamy nebo Google natvrdo z vašeho videa odstraní zvuk.

Ony před nahraná videa jsou kámen úrazu. Jsou značně agresivní a Google pro ně má nové YouTube API – aplikační rozhraní, které musí všechny oficiální přehrávače používat pro přehrávání videí z YouTube. Pokud se bavíme o konzumaci YouTube videí na Androidu, který dnes generuje největší podíl návštěv a počtu zhlédnutých videí, Google v novém API technologicky zcela překopal systém doručování reklam, na který je i Adblock krátký, včetně všech blokátorů založených na VPN.

Tento krok vzbudil poměrně poprask v komunitě uživatelů různých adblocků, nicméně faktem je, že Googlu toto opravdu funguje a reklama se zobrazuje jak v aplikaci YouTube, tak ve videích. Jak v samotné aplikaci, tak ve videích. Co s tím?

Řešení:

Pokud se tedy chcete zbavit reklamy na vašem Android telefonu, máte tři možnosti:

  1. Nechat se inspirovat tímto článkem.
  2. Používat jinou YouTube aplikaci z Google Play.
  3. Používat jinou YouTube aplikaci mimo Google Play

Ad 1) Zkuste to, není tak hrozné, jak to vypadá.

Ad 2) Mohu doporučit aplikaci s krkolomným názvem Free music for YouTube: Stream. Za 65 Kč si můžete koupit aplikaci, která nebude zobrazovat reklamu v rozhraní aplikace, ale jelikož používá YouTube API, bude dál zobrazovat před nahrané reklamy, které do videí vkládá Google.

Ad 3) Jak jste asi z výše uvedeného pochopili, jediné správné řešení je použití alternativních přehrávačů mimo Google Play. Alternativních přehrávačů pro YouTube je celá řada, jenom je nenajdete v Google Play. Většinou kvůli tomu, že je Google odstranil kvůli porušování podmínek služby. Nejčastěji pro umožnění stahování videa, což je přímé porušení podmínek služby YouTube. Dobrá funkce pro uživatele, špatná pro Google, tudíž aplikace musely říci Google Play adios.

Dal jsem si tu práci a vyzkoušel asi 10 různých přehrávačů, které v Google Play nenajdete. Výsledek? S klidem v duši vám mohu doporučit pouze jednu aplikaci – NewPipe.

Jedná se o OpenSource projekt a NewPipe (odkaz na stažení zde)umí vše, co by správný přehrávač YouTube měl umět – černé pozadí, přehrávání v plovoucím okně nad ostatními aplikacemi, přehrávání na pozadí, stahování videa a hlavně – nezobrazuje žádné reklamy.

Rozhraní NewPipe je krásně čisté, bez blbostí a aplikace je pětinásobně menší než oficiální aplikace od Google.


Shrnutí:

PC:

Použijte jakýkoliv prohlížeč, který podporuje Adblock a vypněte si funkci Povolit některé nerušivé reklamy v nastavení Adblocku.

Android:

Přestaňte používat oficiální Android aplikaci pro YouTube od Google, místo ní si nainstalujte NewPipe.


To je pro dnešek vše, příště Vám prozradím jak v roce 2017 (a snad i dlouho po něm) zablokovat reklamy všude jinde v Android aplikacích.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače a Internet se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Jak blokovat reklamy na YouTube v Android telefonech v roce 2017

  1. Pingback: Jak blokovat reklamu na Android telefonech v roce 2017 (Facebook, YouTube, Messenger, Skype a další) | My space, my world.

  2. Pingback: Jak blokovat reklamy ve Spotify v roce 2017 aneb Spotify zadarmo bez reklam | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s