Jak blokovat reklamu na Android telefonech v roce 2017 (Facebook, YouTube, Messenger, Skype a další)

Je to skoro dva roky, co jsem napsal článek, jak blokovat reklamu na Androidech telefonech. Za tu dobu se z něj stal asi nejčtenější článek v češtině na mém blogu a také se za tu dobu stal už značně zastaralým. Technologie doručování reklam se značně rozšířila a zlepšila, naštěstí se zlepšily i techniky blokování. Je tedy nejvyšší čas napsat aktuální verzi návodu, jak blokovat reklamy na Androidu v roce 2017 (a doufejme, že i dlouho po něm), protože reklam stále přibývá.

Čtěte také

Jak mít Spotify zdarma a bez reklam


Úvod

Ve svém posledním článku jsem doporučoval jako free řešení instalaci Adblocku, nejznámějšího blokátoru reklam. Původní aplikace však zanikla a nebojím se říci, že je to dobře. Aby se Adblock udržel na Androidu a hlavně v Google Play, museli tvůrci Adblocku přijít s úplně jiným konceptem – internetovým prohlížečem.

Místo aplikace, kterou jste napojili na své Wifi a popř. i na mobilní data a která filtrovala datový provoz, vznikl regulérní prohlížeč, který má v sobě zabudovány algoritmy pro blokaci reklamy. Toto paradoxně porušení podmínek Google Play není, stejně tak by totiž musela zmizet mobilní Opera, která má velice podobnou funkci.

Problém je, že vám to zablokuje reklamy pouze při brouzdání internetem, nicméně nezablokuje vám to reklamy na celé úrovni systému. A to nemluvíme o reklamách, které jsou na šifrovaných stránkách, které používají HTTPS – šifrovanou verzi transportního protokolu webových stránek HTTP. Na to byl Adblock úplně krátký. Adblock měl i jiné mouchy (náročný na výkon, nepřesný způsob filtrování atd.), ale to bychom to zbytečně pitvali. Pojďme si radši říci, co udělat se vzniklou situací.

Král je mrtev, ať žije král!

Naštěstí, hozené rukavice se chopili jiní vývojáři a dnešním standardem v blokování reklamy je použití lokální VPN. O co se jedná?

VPN – Virtuální privátní síť je způsob, jak obcházet různé nástrahy, které vás na internetu mohou potkat, jako je lokální blokování obsahu Netflixem (a jinými poskytovateli digitálního obsahu), potřeba se připojit do chráněné podnikové sítě zvenčí, sledování vaší aktivity na internetu nebo čínský národní firewall. Všechny problémy řeší VPN.

V tom je ta krása. Všechny moderní blokátory reklam, firewally, anti-malware aplikace pro Android, které NEPOTŘEBUJÍ root (co jsou práva ROOT, se dozvíte v mém předchozím článku), pracují na bázi lokální VPN.

Aplikace si vytvoří ve vašem telefonu vlastní virtuální privátní síť, na kterou přesměruje veškerý síťový provoz operačního systému Android. Ten si myslí, že se jedná o standardní VPN síť, což je v podstatě pravda a veškeré pakety posílá do této sítě, tj. sám sobě.

Na vašem lokálním VPN serveru dojde k filtraci nechtěných dat (jak na vstupu, tak na výstupu) a data, které nejsou reklama nebo mallware jsou poslána dál, tam, kam patří.

Filtrace probíhá oproti aktualizované databázi reklamních serverů a kvalita těchto serverů je jeden z hlavních faktorů, jak kvalitní bude filtrace.

Dalším z nich je to, zda umí aplikace pracovat i s moderním typem reklamy, která se schovává na šifrovaných stránkách (ony HTTPS), kde byste z principu neměli být schopni poznat, co je co. Nicméně i toto se dá dneska obejít přes lokální VPN, protože lze váš systém a prohlížeč vybavit patřičným autorizačním certifikátem, který umožní aplikaci filtrovat i HTTPS provoz. Detaily nejsou úplně důležité, spíše je důležité, aby aplikace uměla filtrovat HTTPS provoz. Kdo to tedy umí?

Opět jsem vyzkoušel vícero aplikací. Už léta používám AdGuard, Mercedes mezi blokátory reklamy. Má to ovšem jeden drobný háček – placenou licenci. Osobně si myslím, že je to jedna z nejlepších investicí, které můžete udělat.

Filtrací reklamy ušetříte kromě dat také cenou energii v baterii telefonu, protože všechny reklamní systémy běží na pozadí vašeho telefonu, aktualizují se, spotřebovávají určité množství výpočetního výkonu atd.

Instalací Adguardu (a jako klonů) získáte také funkci firewallu, takže můžete zamezit nechtěným synchronizacím, když nejste připojeni na wifi.

Samozřejmě, můžete požádat o beta verzi a jsou dokonce i hacknuté verze (obecně tady, poslední verze zde).

Pokud ovšem nechcete krást AdGuard, je tu i jiná možnost – AdClear, který je zdarma. Funguje víceméně stejně, obě aplikace používají lokální VPN, AdClear jenom nemá tak dobré uživatelské rozhraní, je v angličtině a technologicky je trošku dál, ale pro běžného uživatele AdClear bohatě stačí.

Odkazy vedou přímo na stránky výrobců software, kde si můžete stáhnout aktuální verzi. V obchodě Google Play tyto aplikace nehledejte, Google je cíleně ze svého obchodu odstranil.

Tyto aplikace vám zablokují reklamu prakticky v celém operačním systému Android, vyjma YouTube. Tam je to složitější, proto jsem tomu věnoval samostatný článek.

Podrobnější návody nejsou třeba. Jednak se díky dementům v týmu Android Guide Lines mění rozhraní s každou verzí Androidu a jednak je použití aplikací vcelku přímočaré a Adguard vás navede za ručičku krok po kroku. Stačí číst instrukce.

Shrnutí:

Řešení zdarma – AdClear, v angličtině, na bázi lokálního VPN.

Profesionální řešení – AdGuard (cena různá podle počtu zařízení a délky předplatného), v češtině, blokace na bázi lokálního VPN.

To je pro dnešek vše, příště se podíváme, jak zablokovat reklamy ve Spotify.

Reklamy

KUTlime se představuje:

Jsem snílek, chorobný workoholik, detailista, flákač, publicista, hráč, buřič, závislák na produktivismu, technologiích a návratu zpět na strom. Extrovertní samotář, cholerik, kterému pořád v testech vychází sangvinik. Bývalý fotograf, budoucí cestovatel, současný amatérský terapeut. Věčný geek a kritik, nerozpoznatelný bodybuilder a mnoho dalšího. Kontroverze a renesance sama Mám mozek a nebojím se ho používat. Mám mnoho vlastností, které mne činí na první i druhý pohled nesnesitelným člověkem, za to ceněným spolupracovníkem. Seznámení se mnou pouze na vlastní nebezpečí. 8-)
Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače a Internet se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Jak blokovat reklamu na Android telefonech v roce 2017 (Facebook, YouTube, Messenger, Skype a další)

  1. Pingback: Jak blokovat reklamy ve Spotify v roce 2017 aneb Spotify zadarmo bez reklam | My space, my world.

  2. Pingback: Jak blokovat a serfovat na Androidu bez reklam a nutnosti root | My space, my world.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s