K moři

V květnu 2014 jsem se vydal do jednoho z posledních komunistických skanzenů na Zemi – na Kubu (zápisky si můžete přečíst zde).

Procestoval jsem Kubu křížem krážem a strávil jsem hodiny na cestách v autobuse. I když jsem měl v telefonu spoustu knížek, bohužel někdy ve dvou třetinách výletu jsem přišel o mobil i s knihami a před sebou hodiny cestování v neklimatizovaném autobuse, bez špetky rozptýlení.

Tehdy jsem měl před sebou jeden významný cíl – Baracoa. Malá vesnička, kterou přejdete z jednoho konce na druhý za 10 minut. Významná je pouze tím, že zde v roce 1492 přistál Kryštof Kolumbus.

Na autobusovém stanovišti nás čekal asi ten nejurputnější dav naháněčů, který jsem na Kubě zažil. Dalo mi opravdu práci se jím probít a všechny odbýt.

Usídlil jsem pod stromem hned vedle nádraží, kde jsem chvíli odpočíval. Po chvíli si mne všiml postarší muž. Zeptal se, jestli hledám ubytování. Kývl jsem.

Fáze vyjednávání byla kupodivu krátká a snadná. O chvíli později jsem byl už na cestě do domu onoho muže.

Když jsem si vybalil věci, všiml jsem si tří knih, které byly v polici nad postelí. K mému úžasu na hřbetu jedné z nich byla česká slova: K moři.

Pokud jste navštívili tuto stránku, s největší pravděpodobností se Vám tato kniha dostala do rukou také.

Tehdy jsem si řekl, jaká je asi pravděpodobnost, že přeletím Atlantik, pojedu 24 autobusem, do malé vesničky na pobřeží Karibiku, kde si náhodou vyberu domácího, který má snad jedinou českou knihu v širokém okolí. A to neberu v potaz kvalitu samotné knihy, která je výborná. A tak jsem neskutečnou náhodou dostal přesně to, co jsem potřeboval.

Knihu jako takovou jsem dočetl až doma, v Brně, na Kraví hoře. Od té doby byla v mé knihovně, až ji, čirou náhodou, v červenci 2015 vytáhla Lucie.

Lucie je má dobrá kamarádka, která mne vyprovázela při mém Korejském dobrodružství. Věnovala mi tehdy skvělou knihu, která mi zpříjemnila mnohé krušné chvíle, které mi Korea připravila.

Ten večer byla u mne kvůli loučení před jejím odjezdem do Anglie. V tu chvíli jsem se rozhodl oplatit ji její laskavost a poslat knihu K moři s pomocí Lucie opět do světa.

Lucie knihu dočetla v Anglii a 22. 7. 2015 ji nechala v Prestonu, v cizojazyčné sekci malého obchodu s knihami, kde je vše free. Od té chvíle je kniha nezvěstná.

Jaké budou její další osudy je jenom na Vás. Pokud se Vám kniha dostala do rukou, napište mi o tom krátkou zprávu, pokud možno za jakých okolností a kde se tomu tak stalo. Můžete psát buď do komentáře pod touto stránkou nebo na email, který najdete zde.

Pokud ji nemáte komu dát, vezměte ji zpět do vlasti, já si ji u Vás vyzvednu a při další příležitosti pošlu opět do světa.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s